Řidič naboural autem do sochy na Velikonočním ostrově. Způsobil nevyčíslitelné škody

ČTK ČTK
6. 3. 2020 11:07
Motorista na Velikonočním ostrově naboural do jedné z tamních obřích tajemných soch. Starosta ostrova Pedro Edmunds Paoa vyzval ke zpřísnění dopravních předpisů a zdůraznil, že řidič svým neuváženým chováním způsobil nevyčíslitelné škody. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Sochy na Velikonočním ostrově
Sochy na Velikonočním ostrově | Foto: Shutterstock.com

Velikonoční ostrov patří Chile a nachází se ve východní části Polynésie. Se zhruba 5000 obyvateli patří k jedné z nejizolovanějších obydlených oblastí na světě. Na ostrově zvaném v místním jazyce Rapa Nui se v okruhu 25 kilometrů nachází asi tisícovka soch moai. Od 18. století, kdy se na Velikonoční ostrov dostali první Evropané, si lidé lámou hlavu tím, jak byly sochy na místo dopraveny.

Obvinění z poškození národní památky nyní čelí chilský občan žijící na Velikonočním ostrově. Zatčen byl v neděli. Podle médií byla kromě sochy poškozena i plošina, na níž socha stála.

Obří kamenné sochy na ostrově, který každý měsíc navštíví zhruba 12 000 turistů, vytesali domorodí obyvatelé. Představovat mají duchy předků a mohly podle expertů rovněž označovat místa se zdrojem pitné vody. Největší ze soch váží kolem 74 tun a měří na výšku deset metrů. Vytesány byly v letech 1400-1650, jejich obličeje směřují do vnitrozemí a rozmístěny byly tak, aby tvořily prsten kolem ostrova. Některé z hlav zdobí "klobouky" pukao z červené horniny.

"Všichni byli proti zavedení dopravních předpisů pro vozy na posvátných místech. Jako rada jsme ale o hrozbách mluvili a velmi dobře věděli, co nárůst počtu turistů a rezidentů může znamenat," řekl Paoa. "Neposlouchali nás a toto je výsledek," doplnil.

Domorodá komunita Ma'u Henua na facebooku zdůraznila zásadní význam ochrany kulturního dědictví. "Nejde pouze o archeologické pozůstatky, jsou to posvátné části žijící kultury," uvedla skupina s tím, že sochy jsou stěžejní pro chápání světa z pohledu lidí na Rapa Nui.

 

Právě se děje

Další zprávy