Video: Sochy na Velikonočním ostrově zase pochodují

Zahraničí Zahraničí
10. 7. 2012 20:05
S podobným nápadem přišel před časem již Čech Pavel Pavel
Pavel Pavel na Velikonočním ostrově.
Pavel Pavel na Velikonočním ostrově. | Foto: Archiv Pavla Pavla

Hanga Roa - Tajuplné sochy moai na Velikonočním ostrově v Tichomoří se po letech znovu daly na pochod. Američtí vědci Terry Hunt a Carl Lippo předvedli s pomocí dobrovolníků a televizního týmu kanálu Nova-National Geographic, jak Polynésané přemisťovali sochy na mnohakilometrovou vzdálenost.

Většina soch je vysoká tři a půl metru, některé ale měří až 12 m a váží i devadesát tun. Rozmístěny jsou podél celého pobřeží ostrova připomínajícího pravoúhlý trojúhelník s přeponou o délce přibližně dvaceti kilometrů.

Všechny sochy byly vytesány z vulkanické horniny pocházející z lomu na úpatí kráteru Rano Raraku. Polynésané ostrov obydlili v prvním tisíciletí našeho letopočtu.

Tři skupiny dobrovolníků sochy pod vedením Hunta a Lippa rozpohybovaly pomocí lan, přičemž jeden tým udržoval rovnováhu kolosu, zatímco druhé dva střídavě nakláněly sochu na jednu a na druhou stranu a zároveň jí otáčely kolem vertikální osy, až začala "kráčet".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Stejnou metodu předvedl v roce 1986 již český inženýr Pavel Pavel, kterého si na Velikonoční ostrov za tímto účelem v jeho devětadvaceti letech pozval slavný norský výzkumník a dobrodruh Thor Heyerdahl. Pavel přitom vyvrátil teorii, že k přemístění soch bylo zapotřebí stovky lidí. Sám jich potřeboval jen šestnáct.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy