Její evropskou misi zastiňuje debata o údajných amerických věznicích v Evropě, které by podle organizace Human Rights Watch měly být v Polsku a Rumunsku. Zároveň se spekuluje o přeletech letounů CIA s vězni po Evropě.
"Je proti americkým zákonům dopouštět se mučení. A je to proti mezinárodním závazkům Spojených států. Americký prezident dal jasně najevo, že Američané budou aktivní v rámci zákonů a v rámci svých mezinárodních závazků," řekla v Berlíně Riceová.
PŘEČTĚTE SI: CIA zavřela vězení v Evropě až nedávno
Lze očekávat, že otázkám na téma tajných věznic CIA bude Riceová čelit i při dalších jednáních. "Máme povinnost chránit naše lidi a použijeme k tomu každý zákonný prostředek," vysvětlovala Riceová přístup USA.
Merkelová se při setkání s Riceovou snažila napravit vztahy mezi oběma zeměmi, které byly pošramoceny za vlády kancléře Gerharda Schrödera.Ten se postavil ostře proti válce v Iráku. "Nechejme bitvy z minulosti být. Ty už jsou za námi," pravila kancléřka.
Němec neprávem vězněný CIA podá žalobu
Obě političky mluvily také o případu německého občana arabského původu, kterého si prý v roce 2004 CIA spletla s teroristou a pět měsíců jej věznila. "Jsi na místě, kde neexistují zákony," říkali mu podle německých médií jeho věznitelé. Riceová případ nekomentovala, naznačila však, že chyby jsou USA připraveny napravit.
"Nebudu komentovat žádný konkrétní případ," řekla ministryně. "Došlo-li k chybám, pracujeme s velkým úsilím a co nejrychleji na tom, aby došlo k nápravě," slíbila. Washington nepřiznal, že za únosem byla CIA, podobný přehmat ale nevyloučil.
Merkelová však sdělila, že USA uznaly chybu."Mluvily jsme o tom případu, který vláda Spojených států uznala jako chybu. Jsem ráda, že ministryně zahraničí i zde zopakovala, že dojde-li k takovým chybám, je třeba je vzápětí napravit," uvedla kancléřka.
Do aféry může být zapleten i šéf diplomacie
V Německu roste tlak na členy bývalé vlády, aby řekli, co o případu Němce libanonského původu Chálida Masrího věděli. Podle médií věděl o únosu nejen exministr vnitra Otto Schily, ale i kancléřství a ministerstvo zahraničí. Aféra by se tak mohla dotknout i nynějšího ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, který byl dlouholetým šéfem kancléřství a důvěrníkem bývalého šéfa vlády Gerharda Schrödera. Steinmeier má nyní jako ministr předložit zprávu parlamentu.
Samotný postižený se rozhodl na CIA podat žalobu. Masri tvrdí, že byl unesen 31. prosince 2003 během dovolené v
Makedonii a převezen do věznice v Afghánistánu. Tam prý byl pět měsíců držen bez kontaktu se světem a byl při výsleších bit. Bez obvinění byl propuštěn v květnu 2004. Posléze se údajně ukázalo, že CIA hledala muže stejného jména, který měl vazby na šéfa sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.