Režim říká Syřanům: Buď my, nebo irácká jatka

man
20. 4. 2007 12:30
Sýrie volí parlament. Výsledek je předem znám
Volební hesla na damašské ulici. Na výběr ale Syřané příliš nemají.
Volební hesla na damašské ulici. Na výběr ale Syřané příliš nemají. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské parlamentní volby neprovází žádná divoká kampaň, žádné napjaté čekání na první výsledky.

Proč také. Vládní koalici vedené stranou Baas ústava zaručuje 167 z 250 parlamentních křesel. Skutečná opozice navíc hlasování bojkotuje.

Reformní sliby

Když prezident Bašár Asad nastoupil v roce 2000 do funkce po svém zemřelém otci Háfizovi, sliboval, že vlivnou arabskou zemi čekají reformy.

Reforma politického systému ale mezi nimi zatím chybí. Socialistická strana arabské obrody (Baas), která sedmičlennou koalici vede, je v Sýrii u moci od roku 1963. Činnost jiných stran, než je Baas a její spojenci, v zemi není povolena.

Bašár Asad  - původním povoláním oční lékař - nahradil v čele země před sedmi lety svého otce Háfize.Na snímku je s manželkou Asmou.
Bašár Asad - původním povoláním oční lékař - nahradil v čele země před sedmi lety svého otce Háfize.Na snímku je s manželkou Asmou. | Foto: Reuters

Zbývající místa v zákonodárném sboru tak tradičně obsazují nezávislí kandidáti, z nichž však většina je spojena s vládní koalicí.

Syrská nevládní Národní organizace pro lidská práva vydala tento měsíc zprávu vyzývající vládu, aby zastavila kampaň na potlačení disentu. Podle organizace bylo v Sýrii v minulém roce zadrženo 190 politických aktivistů, včetně bloggerů, muslimských radikálů a příslušníků kurdské menšiny.

Bašár Asad sliboval, že chce zmodernizovat syrskou ekonomiku, snížit cla na dovoz zboží, přitáhnout zahraniční investice, rozšířit v zemi internet.

Většinu z tohoto programu nerealizoval, pouze povolil zakládání soukromých bank.

Drtivá většina ekonomiky ale zůstává státní a dvanáct procent z šestnácti miliónů obyvatel musí vystačit s příjmem nižším než dva dolary na den. Průměrný plat je v přepočtu 1 500 dolarů ročně.

Foto: Aktuálně.cz

Syrská strana Baas byla původně "sesterskou" organizací stejnojmenné irácké formace. Osobní nenávist mezi Háfizem Asadem a bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem ale učinila z obou stran nepřátele. Navzájem se obviňovaly ze zrady ideálů.

My, nebo druhý Irák

Zatímco v sýrii strana Baas nadále vládne a nezdá se, že by jí hrozily problémy, irácké křídlo partaje dopadlo hůře. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 byla strana rozpuštěna a zakázána. Iráckých voleb se nesmí účastnit.

Podle syrské opozice vývoj v Iráku vzbudil u obyvatel Sýrie obavy a dále podpořil sice diktátorský, ale stabilní  režim v Damašku. Na prezidentův slogan "My, nebo chaos v iráckém stylu" prý Syřané slyší.

Jásání v ulicích.
Jásání v ulicích. | Foto: Reuters

"Vláda říká lidem: Chcete demokracii? Podívejte se na chaos v Iráku!", říká jeden z opozičních disidentů Rijád Sajf, který si za kritiku režimu odseděl čtyři a půl roku vězení.

Americký prezident George Bush uvalil v roce 2003 na Sýrii ekonomické sankce. S odůvodněním, že podporuje palestinský Hamas, libanonský Hizballáh a protiamerické povstalce v Iráku.

Od Bushova kursu se ale nedávno odklonila šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která navštívila Damašek a setkala se s Asadem.

 

Právě se děje

Další zprávy