Přežil sedm atentátů a mluví jen zřídka. Útok na Izrael zosnoval maskovaný Díf

ČTK ČTK
11. 10. 2023 11:28
Izrael označuje ničivý útok Hamásu z minulého týdne za své 11. září. Tajnůstkářský strůjce útoku, palestinský bojovník Muhammad Díf, jej nazývá bouří al-Aksá. Fráze, kterou nejhledanější muž Izraele použil v audiozáznamu vysílaném v sobotu, kdy Hamás vypálil tisíce raket z pásma Gazy, signalizuje, že útok byl odplatou za izraelské "znesvěcování" mešity al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě.
30 sekund: Kdo je strůjce útoku na Izrael | Video: Aktuálně.cz

Podle zdroje blízkého Hamásu začal Díf plánovat operaci, při níž v Izraeli zahynulo více než 1200 lidí, po razii na třetí nejposvátnější místo islámu v květnu 2021. O tom, jak velitel Hamásu osnoval útok na Izrael, přinesla analýzu agentura Reuters. 

Více než dva roky po razii přiměl sobotní útok Izrael k vyhlášení války a zahájení odvetných úderů na Pásmo Gazy, při nichž zahynulo více než 900 lidí. Palestinské zdroje uvedly, že jeden z domů, které izraelské nálety v noci v Gaze zasáhly, patřil Dífovu otci. Podle těchto zdrojů byl při útoku zabit Dífův bratr a dva další členové rodiny.

Díf, který přežil sedm izraelských pokusů o atentát, z nichž poslední se odehrál v roce 2021, mluví jen zřídka a nikdy nevystupuje na veřejnosti. Když tedy televizní kanál Hamásu oznámil, že se chystá v sobotu promluvit, Palestinci věděli, že se chystá něco významného.

Existují pouze tři Dífovy snímky: jeden ve 20 letech, další, na němž je maskovaný, a snímek jeho stínu, který byl použit při vysílání zvukového záznamu. Místo Dífova pobytu není známo, i když se s největší pravděpodobností nachází v Gaze ve spleti tunelů pod enklávou. Izraelský bezpečnostní zdroj uvedl, že Díf byl přímo zapojen do plánování a operačních aspektů útoku.

Zdroj blízký Hamásu se nechal slyšet, že rozhodnutí o přípravě útoku přijal Díf, který vede ozbrojené křídlo Hamásu, spolu s vůdcem Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvárem. Není ale jasné, kdo byl hlavním strůjcem.

Utajení bylo takové, že Írán, zapřisáhlý nepřítel Izraele a důležitý zdroj financí, výcviku a zbraní pro Hamás, věděl jen obecně, že hnutí plánuje velkou operaci. Neznal načasování ani podrobnosti, uvedl regionální zdroj obeznámený s myšlením skupiny. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v úterý prohlásil, že Teherán se na útoku na Izrael nepodílel.

Plán, jak jej vymyslel Díf, zahrnoval dlouhodobé úsilí o podvod. Izrael byl veden k přesvědčení, že Hamás nemá zájem na rozpoutání konfliktu a místo toho se soustředí na hospodářský rozvoj v Gaze, kde je hnutí vládnoucí silou. Zatímco Izrael začal poskytovat ekonomické pobídky pracovníkům v Gaze, bojovníci skupiny ale byli cvičeni a drilováni, často přímo před zraky izraelské armády, uvedl zdroj blízký Hamásu.

Díf ve své nahrávce klidným hlasem uvedl, že Hamás opakovaně varoval Izrael, aby zastavil své zločiny proti Palestincům, aby propustil vězně, kteří jsou podle něj týráni a mučeni, a aby zastavil vyvlastňování palestinské půdy.

Na prvním místě seznamu nejhledanějších osob

Vůdce ozbrojenců se narodil jako Muhammad Masrí v roce 1965 v uprchlickém táboře v Chán Júnisu, který byl zřízen po arabsko-izraelské válce v roce 1948. Poté, co se připojil k Hamásu během první intifády neboli palestinského povstání, které začalo v roce 1987, se stal známým jako Muhammad Díf. V roce 1989 jej Izrael zatkl a Díf strávil asi 16 měsíců ve vazbě, uvedl zdroj z Hamásu.

Díf získal titul z přírodních věd na Islámské univerzitě v Gaze, kde studoval fyziku, chemii a biologii. Měl zálibu v umění, vedl univerzitní výbor pro zábavu a vystupoval na jevišti v komediích.

Foto: Wikipedia - Gringer (CC BY-SA 3.0), Aktuálně.cz

V Hamásu se Díf vypracoval do nejvyšších míst, vybudoval síť tunelů a získal zkušenosti s výrobou bomb. Desítky let byl na prvním místě izraelského seznamu nejhledanějších osob a byl osobně zodpovědný za smrt desítek Izraelců při sebevražedných atentátech.

Pro Dífa bylo setrvání ve stínu otázkou života a smrti. Podle zdrojů Hamásu přišel při jednom z izraelských atentátů o oko a utrpěl vážné zranění jedné nohy. Jeho manželka, sedmiměsíční syn a tříletá dcera zahynuli při izraelském náletu v roce 2014.

Jeho přežití při vedení ozbrojeného křídla Hamásu mu vyneslo status palestinského lidového hrdiny. Na videích je maskován nebo je vidět jen jeho stín. Nepoužívá moderní digitální technologie, jako jsou chytré telefony, popsal zdroj blízký Hamásu. "Je nepolapitelný. Je to muž ve stínu," řekl zdroj Reuters.

Video: "Hamás otevřel brány pekla." Analytik popisuje černé scénáře v Pásmu Gazy (11. 10. 2023)

Hamás otevřel brány pekla v Gaze, což naznačuje míru pomsty, kterou se Izrael bude snažit proti Hamásu vyvolat," uvádí analytik Justin Crump. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy