Řetězová reakce. Odejde-li Skotsko, Britové nakročí ven z EU

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2014 8:14
Nezávislost Skotska posílí v "menší Velké Británii" euroskeptiky. Skotové dnes rozhodují v referendu.
Hlasovací místnosti se ráno otevřely.
Hlasovací místnosti se ráno otevřely. | Foto: Reuters

Praha – Den, který může zásadně proměnit Evropu, je tady. Poprvé od sjednocení Německa se rozhoduje o změně hranic nějakého státu v západní části kontinentu.

V osm hodin středoevropského času se otevřely volební místnosti a Skotové hlasují v referendu o odchodu z Velké Británie. A nejen to. Nepřímo také ovlivní, zda Velká Británie odejde z Evropské unie.

Podle posledních průzkumů bude výsledek velmi těsný. Pokud se Skotsko odtrhne, ve zbytku Velké Británie posílí hlasy euroskeptiků a odpůrců členství v Evropské unii. Ve Skotsku je odpor k Evropské unii menší než v Anglii, a rozdělení země by tak "menší Velkou Británii“ přiblížilo k odchodu ze společenství, jehož součástí je Spojené království od roku 1973.

Referendum o dalším setrvání Spojeného království v evropské osmadvacítce chce současný premiér David Cameron vypsat na rok 2017. Pokud příští rok jeho strana zvítězí v parlamentních volbách.

Kdyby je vyhráli opoziční labouristé, referendum pravděpodobně nebude. Jenže právě Labouristická strana by zmizením Skotska nejvíce utrpěla. Většinu poslanců Dolní sněmovny zvolených ve Skotsku mají právě labouristé.

Jinými slovy bez Skotska se bude labouristům o něco hůře vyhrávat, neboť tam jsou v posledních letech (od éry Margaret Thatcherové) mnohem silnější než konzervativci.

Proč jenom "o něco"? Přece jenom Skotů je pět milionů, dohromady má Velká Británie šedesát milionů obyvatel.

Nastala paradoxní situace. Někteří proevropští Skotové mohou dnes hlasovat pro nezávislost i proto, že se bojí, aby za tři roky Británie jako celek – proti jejich vůli – nerozhodla o vystoupení z Unie.

Přitom není zatím jasné, zda a za jakých podmínek bude samostatné Skotsko do EU přijato.

"Otázka Evropské unie hraje v kampani důležitou roli. Rétorika, která přichází z jiných částí Velké Británie, je velmi negativní vůči Evropské unii. To se do určité míry projevuje i ve Skotsku. Například při letošních květnových volbách do Evropského parlamentu získala jedno křeslo ve Skotsku euroskeptická Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Podle mě ale Skotové mají na Evropskou unii, řekněme, více levicový názor než lidé jinde v Británii a mají obavy, co se stane, pokud se referendum o setrvání v EU v roce 2017 uskuteční. Nedokážu ovšem posoudit, nakolik to ovlivní rozhodování lidí v tom, zda řeknou ve skotském referendu ano, či ne," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz skotský historik z univerzity v Invernessu Iain MacInnis.

Část špiček byznysu a financí má obavy z odchodu Británie z EU, pro který se vžil název brexit. Obávají se, že by utrpěl zejména finanční sektor v londýnské City a také britský export.

Dalším paradoxem je, že vládnoucí Konzervativní strana přemlouvá Skoty, aby zůstali v Británii, ale část konzervativců přitom je pro vystoupení Británie z Unie. Kritici na ostrovech soudí, že Brusel zatěžuje Británii byrokratickými předpisy, obírá ji o suverenitu a brzdí její hospodářský růst.

Francouzská investiční banka Sociéte Generale ve své analýze uvádí, že případná nezávislost Skotska vyvolá řetězovou reakci - v negativním smyslu slova.

Bude špatná pro skotskou ekonomiku i pro britskou, oslabí vládu Davida Camerona a povede k vystoupení Spojeného království z Unie, což vyvolá další hospodářské problémy jak na ostrovech, tak na evropském kontinentu.

"Je pravdou, že ve Skotsku je podpora členství v Evropské unii nejsilnější z celého Spojeného království. Pokud by tedy došlo k vytvoření samostatného skotského státu, snížil by se počet obyvatel, kteří souhlasí se setrváním zbylé části Spojeného království v EU. Šance odpůrců členství země v EU by se z tohoto pohledu do určité míry zvýšily.

Otázka britského vystoupení z EU je ale spojena hlavně s tím, kdo vyhraje volby do britského parlamentu v příštím roce a sestaví novou vládu," uvedla pro Aktuálně.cz analytička Zuzana Kasáková z Institutu evropských studií Europeum, která studovala ve Skotsku i Anglii a zabývá se britskou politikou. 

Varování všem, kdo chtějí odcházet – ať z Británie, nebo Evropské unie –, adresoval v listu Financial Times finančník George Soros: "Nyní je nejhorší možná doba na úvahy o opuštění Evropské unie nebo o odchodu Skotska."

 

Právě se děje

před 19 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy