Atény - Na úsporných opatřeních vlády, schválených s cílem konsolidovat státní rozpočet, by se měly podílet všechny složky společnosti. Není možné, aby za finanční krizi platili ti, kteří ji nezpůsobili.
Na protest proti vládním škrtům vyšli letos Řekové do ulic již posedmé. A posedmé zopakovali to, co si myslí o příčinách hospodářské krize v zemi a způsobu, jakým se ji snaží řešit socialistická vláda premiéra Jorgose Papadopulose.
V Řecku dnes nefungovala letecká ani námořní doprava, autobusy a vlaky jezdily omezeně a s velikým zpožděním, školy zůstaly zavřeny a stávkovali také zaměstnanci médií.
Středeční generální stávku svolaly řecké odbory poté, co vláda v úterý schválila soubor opatření, na jejichž základě země získá od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu první tranši z půjčky ve výši 110 miliard eur.
V Athénách se část demonstrantů střetla s policií, když předtím napadla ministra předchozí vlády konzervativní Nové demokracie Kostise Hacidakise.
Opatření zvýší chudobu, tvrdí odbory
Papadopulosův kabinet již dříve zmrazil platy ve státní sféře a posunul odchod do důchodu na 65 let. Teď navíc umožnil vedení soukromých firem, aby nastavilo platy jinak, než jak bylo domluveno v rámci tarifních vyjednávání.
Tento krok vysvětlil premiér potřebou pomoci společnostem stiženým krizí, které by podle jeho názoru jinak musely začít masově propouštět.
Vůdci odborů s ním ale nesouhlasí a poukazují na skutečnost, že vysokopříjmových skupin se vládní škrty vůbec nedotknou.
"Chceme vyslat vládě signál, že nepřijímáme opatření, která povedou pouze k chudobě a nezaměstnanosti," řekl agentuře Reuters generální tajemník odborové centrály Adedy, sdružující zaměstnance státních úřadů, Ilias Illiopulos.
Hacidase napadla v centru metropole země skupina levicových radikálů, kteří jej ztloukli do krve. Další házeli na policii v blízkosti luxusních hotelů před budovou parlamentu zápalné láhve. Policisté proti demonstrantům použili slzný plyn.
"Je správné, že lidé vyšli do ulic, trpělivost má své meze," tvrdí sedmapadesátiletý bankovní úředník Jorgos Michalopulos. "Máme děti a musíme platit půjčky."
Stávky proti úsporným opatřením vlády ve středu proběhly také v Belgii a Španělsku.