Irbíl - Příslušníci amerických speciálních sil Delta Force měli ve čtvrtek při pozemním útoku na věznici Islámského státu (IS) v irácké Havídži původně jen krýt záda kurdským bojovníkům, takzvaným pešmergům.
Ti se ale dostali za zdmi areálu do těžké přestřelky s džihádisty, a tak Američané museli zasáhnout.
Bitva trvala podle zdrojů z Pentagonu dvě hodiny. Výsledkem je šest zajatých bojovníků IS, dalších dvacet ozbrojenců mrtvých a sedmdesát zachráněných rukojmích.
Ale také jeden mrtvý americký voják. Joshuu Wheelera s těžkými zraněními vrtulníkem dopravili do nemocnice v Irbílu (metropoli iráckého Kurdistánu), kde zemřel.
Během bitvy také podle svědectví americké bojové vrtulníky mohutně bombardovaly oblast v okolí věznice, aby zamezily příjezdu posil pro islamisty. V závěru akce letadla a helikoptéry budovu bombami srovnaly se zemí.
Všichni muži, zadržovaní v budově Islámským státem, měli být v pátek po první ranní modlitbě popraveni. Už byl pro ně vykopán hrob. Byli to vesměs iráčtí Arabové: vojáci irácké armády, místní lidé a také členové Islámského státu, obvinění ze špionáže nebo zrady.
Proč kvůli nim američtí vojáci riskovali své životy? Spekuluje se o tom, že mezi zajatci byli lidé, kteří mají cenné informace o situaci na území ovládaném Islámským státem.
Mluvčí ministerstva obrany Peter Cook potvrdil, že mezi osvobozenými nebyl žádný americký občan. Pouze Iráčané.
Akce se zúčastnily desítky vojáků USA, uvedl nejmenovaný činitel z Washingtonu pro agenturu Reuters.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Upozornil, že se jednalo o výjimečnou událost a neznamená to, že americká armáda mění taktiku a bude na islamisty útočit více po zemi.
Čtvrteční operace je druhou svého druhu. V květnu přepadlo americké komando na východě Sýrie dům, ve kterém bydlel Tunisan Abú Sajjáf, člen nejužšího vedení IS. Měl na starosti finance a obchodování s ropou, která je pro organizaci jedním z hlavních zdrojů peněz.
Američané Tunisana zastřelili a zajali jeho manželku.
Do Havídži americké jednotky vstoupily za dramatických okolností už na podzim v roce 2003. Několik měsíců poté, co svrhly režim Saddáma Husajna.
Město uzavřely a celý den prohledávali poté, co obdrželi informaci, že se tam nachází Saddámova pravá ruka a bývalý viceprezident Izzát Ibrahím Dúrí. Nenašli ho však.