Oheň, sekery a rychlost. Jak se odehrála loupež století v drážďanské klenotnici

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2019 13:05
Největší krádež v poválečné historii Německa provedli pachatelé jednoduše. Podle dosavadních zjištění policie nevymýšleli při loupeži v klenotnici Grünes Gewölbe v Drážďanech nic složitého.
Palác, ve kterém se nachází klenotnice Grünes Gewölbe
Palác, ve kterém se nachází klenotnice Grünes Gewölbe | Foto: ČTK

Pracovali s ohněm i sekerou. A především rychle. Právě rychlost byla klíčová a rozhodující pro jejich úspěch. Ukradli šperky v hodnotě, kterou podle historiků nelze vyčíslit, protože jde o unikátní sbírku.

Akce začala v noci z neděle na pondělí na jiném místě v Drážďanech, blízko Augustova mostu vzplál elektrický rozvaděč. Požár, založený pachateli, vyřadil elektrické osvětlení v části města. Včetně té, kde se nachází zámek Rezidenzschloss s klenotnicí.

K ní zloději dorazili krátce před pátou hodinou ráno. Přeřezali mříže v oknech, sklo rozbili sekerami. Skočili dovnitř, kde postupovali podobně. Jeden z dvojice mužů několikrát udeřil sekerou do vitríny, dokud sklo nepovolilo. Rychle pobrali několik šperků a drahokamů a vyskočili oknem. Bezpečnostní kamera je zachytila, jak odjíždějí v automobilu Audi A6.

Alarm v budově fungoval a spustil se přesně v 4:59. A nejen to. Příslušníci ostrahy na kamerách pachatele viděli v přímém přenosu. Ale nezasáhli, taková není jejich povinnost. Okamžitě zavolali policii, která dorazila za pět minut. Zloději už ale byli pryč. Jejich auto vyšetřovatelé našli v jedné podzemní garáži ohořelé.

Tam stopa končí. Jakým vozem jeli dál a kam, policie zatím neví. Nebo to alespoň nezveřejnila. Podle expertů jsou ukradené předměty v původním stavu neprodejné, lze je však rozebrat a prodat po kouskách.

"Naštěstí mnoho šperků v místnosti zůstalo. Nemohli pobrat všechno," řekla televizi ZDF ředitelka Státních sbírek v Drážďanech Marion Ackermannová.

Podobná loupež v Berlíně

Vyšetřovatelé se zatím příliš nemají čeho chytit. Pachatelé měli na obličejích masky a na rukou rukavice. Policisté ale uvedli, že oba byli nápadně malého vzrůstu. Českou policii němečtí kolegové o pomoc zatím nepožádali, řekla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Jedinečná sbírka přečkala v úkrytu masivní spojenecké bombardování Drážďan v roce 1945. Rudá armáda po válce šperky převezla do Moskvy, v roce 1958 je Sovětský svaz vrátil tehdejší Německé demokratické republice. Klenotnice v současné podobě je otevřena veřejnosti od roku 2006.

Artefakty shromažďovali v minulosti saští kurfiřtové. Byla to knížata s právem volit císaře Svaté říše římské. Sbírku založil v roce 1723 kurfiřt August II. Silný, který byl zároveň polským králem.

Způsob provedení loupeže je totožný s pět let starou událostí v Berlíně. Čtyři maskovaní muži tehdy loupili v obchodním domě Kaufhaus des Westens. Sekerami rozbili výlohu a ukradli luxusní hodinky. Vše se odehrálo velmi rychle, pachatelé zmizeli v autě Audi A4. Za organizátora přepadení policie později označila Zakiho A., soud jej poslal na šest let do vězení.

Saská policie zveřejnila záběry, na kterých dva zloději vykrádají drážďanskou klenotnici Zelená klenba. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 17 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 34 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy