Regulace prostituce v Německu nefunguje, k živnosti se přihlásil jen zlomek žen

Martina Heroldová Martina Heroldová
21. 2. 2019 19:51
Piráti ve středu přišli s návrhem na regulaci prostituce, která by podle nich mohla přinést do státní kasy až miliardu korun ročně. Zahraniční precedenty ale ukazují, že takové odhady jsou více než optimistické. Například v sousedním Německu se z odhadem 200 tisíc prostitutek loni k legální živnosti přihlásilo pouhých 76.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V Německu začala být prostituce legální živností již v roce 2002, kdy Bundestag přijal zákon, který měl prostitutky chránit, ale zároveň jejich živnost regulovat pomocí daní. Data zveřejněná deníkem Die Welt však ukazují, že jeho úspěšnost je mizivá.

Například loni přihlásilo k platbě sociálního a zdravotního pojištění u německých úřadů jen 76 prostitutek. Dle odhadů je přitom v zemi více než 200 tisíc pracovnic v sexbyznysu. Na problematiku upozornil server Info.cz.

"Cílů, spojených s regulací prostituce, se tak nepodařilo dosáhnout. Žádné měřitelné zlepšení na poli lepší sociální ochrany prostitutek prostě nenastalo," konstatovala předsedkyně výboru pro lidská práva v německém parlamentu Gyde Jensenová (FDP).

To ukazuje i dokument dvou německých novinářek s názvem Sex - Made in Germany, který před několika lety odvysílala tamní veřejnoprávní televize. Sonia Kennebecková a Tina Solimanová v něm zachytily skrytou kamerou příběhy prostitutek, které jsou nejčastěji cizinky ze zemí východní Evropy a staly se pouze nástroji k tomu, jak svým pasákům vydělat co nejvíce peněz, a to navíc v souladu se zákonem. Zdanění jim navíc ještě snížilo vlastní zisk z práce.

Server local.de uvádí, že německý prostituční zákon tím umožnil nelegální obchodování s lidmi a zemi ve svém článku dokonce označil za "bordel Evropy". Podobný scénář by mohl nastat i u nás.

V roce 2017 německá vláda vydala další opatření - povinnost registrovat se u organizací, určených k tomuto účelu samosprávou, a chodit na pravidelné zdravotní prohlídky. Novela měla podle zákonodárců primárně sloužit k ochraně před nucenou prostitucí. Podle aktuální zprávy německé vlády se však registrovalo v prvních šesti měsících po zavedení tohoto opatření jen 6959 žen, což představuje zhruba 3,4 % prostitutek v zemi.

Miliarda na obědy pro školáky

Podle Pirátů by měla být prostituce regulovaná, neměla by však obsahovat stigmatizaci prostitutek nucenou registrací. Upozorňují také na to, že by vedla k dekriminalizaci povolání. S tím souhlasí i zástupci organizace Rozkoš bez rizika, podle níž je prostředkem k posílení práv žen a mužů, kteří se živí poskytováním sexuálních služeb.

Zdanění takové živnosti by podle odhadů Pirátů mohly přinést až miliardu korun ročně. "Sto tisíc školáků by díky tomu mohlo mít oběd zadarmo," uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. K číslu prý strana došla na základě údajů z Maďarska, německý příklad však ukazuje na čísla mnohem nižší. Zákon je tak potřeba vnímat spíše jako ochranu pro sexuální pracovnice, nikoli jako příležitost k zisku do státní kasy.

V Česku poskytuje placené sexuální služby podle odhadů Rozkoše bez rizika zhruba 13 000 žen, víc než polovina z nich jsou přitom matky samoživitelky. Průměrný věk prostitutky je 30 let a Češky tvoří 82 procent sexuálních pracovnic. Vyplývá to z údajů neziskové organizace, podle níž je ale třeba brát je s rezervou.

Video: Česko je cílovou zemí pro sexuální vykořisťování, říká Učníková z nadace Walk Free Foundation

Česká republika je pro novodobé otroctví cílovou zemí, není proti vykořisťování imunní, říká Martina Učníková z nadace Walk Free Foundation. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 42 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy