Berlín - Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok nepovažuje referendum o vystoupení Británie z Evropské unie za závazné. Je podle něj na britské vládě, zda se nakonec rozhodne osmadvacítku opustit, řekl německému listu Passauer Neue Presse.
"Při rozhodnutí o brexitu šlo o poradní referendum. Není pro britskou vládu závazné," je přesvědčen německý europoslanec, podle něhož by si nyní ve věci měla britská vláda co nejrychleji udělat jasno. Do té doby s ní nikdo nepovede žádné formální, ani neformální rozhovory, míní.
Brok v rozhovoru také tvrdě kritizoval hlavní zastánce brexitu Borise Johnsona a Nigela Farage, kteří podle něj nejsou ochotni nést důsledky referenda a pracovat na řešení. "To ukazuje, jak nezodpovědně od počátku postupovali," je přesvědčen europoslanec, podle něhož dvojici britských politiků, které považuje za ničitele, poháněla hlavně pýcha.
Johnson nedávno oznámil, že se nebude ucházet o post šéfa britské vlády. Farage zase v pondělí uvedl, že rezignuje na svou funkci v čele protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Snížit firmám daně? Špatný nápad
Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici zase prohlásil, že plán britského ministra financí George Osborna snížit firmám v Británii daň z příjmu na méně než 15 procent není dobrý nápad.
Osborne o víkendu řekl, že snížením daně z příjmu právnických osob chce zabránit odchodu investorů z Británie po červnovém referendu, v němž se voliči rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie. Nyní firmy platí daň 20 procent.
"Nesmí mezi námi existovat vyhrocená fiskální konkurence nebo fiskální dumping," řekl Moscovici francouzské rozhlasové stanici Radio Classique. Osborneův návrh "znamená pro britské ministerstvo financí rovněž naprosto výraznou ztrátu příjmů v době, kdy má Británie již tak příliš vysoké deficity", dodal.