Londýn - Britský premiér Gordon Brown dnes po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou potvrdil, že bude dále proti tomu, aby Britové hlasovali o nové smlouvě Evropské unie v referendu. Vyjádřil zároveň naději, že se mu podaří přesvědčit veřejnost a odbory, které zatím požadují referendum, aby souhlasily se schvalováním textu jen v parlamentu.
"Vždy jsem jasně říkal, že pokud dosáhneme svých cílů ve vyjednávání textu smlouvy, tak správnou cestou k jejímu posouzení bude pečlivá diskuse v parlamentu. A návrh smlouvy chrání britské zájmy," řekl Brown v Londýně na společné tiskové konferenci s Merkelovou.
Dva odborové svazy, které tradičně podporují nyní vládní Labouristickou stranu, krátce před setkáním Browna s Merkelovou oznámily, že na 10. září svolávají sjezd, na kterém hodlají vyzvat k referendu o smlouvě EU.
Čtyři pětiny Britů chtějí novou reformní smlouvu stvrdit v referendu. Brown ví, že případné odmítnutí by mohlo znamenat rychlý konec osy Paříž-Londýn-Berlín, od níž si mnozí slibují, že rozhýbá stojaté vody EU.
Brownova potíž je v tom, že dosud nedokázal přesvědčit voliče o tom, že v nové smlouvě o reformě EU, která nahradí zkrachovalou euroústavu, má Británie dostatek volného manévrovacího pole.
EU bez referenda? Labouristé váhají
Slib referenda, který dal Britům expremiér Tony Blair, je ale silným politikem.
Podle posledního průzkumu agentury ICM by čtvrtina labouristů byla na vážkách, pokud by měla volit stranu, jež je proti referendu. Třináct procent by pak zvažovalo, zda raději nevolit rovnou konzervativní opozici.
Vzhledem k tomu, že Británii na podzim zřejmě čekají předčasné volby, je taková situace pro Browna nepříjemná.
Brown si Berlín oblíbil
Kancléřčina návštěva Londýna nebyla rozhodně jen zdvořilostní. Brown se totiž k Merkelové vydal v létě 2006, tehdy ještě jako ministr financí. A jeho vůbec první cesta v roli novopečeného premiéra vedla před pěti týdny právě do Berlína.
Merkelová a Brown si vyměnili názory i na další evropské a mezinárodní otázky. Jednali také o ekonomické spolupráci obou zemí a možných krocích na zlepšení zdravotní péče v chudých zemích. Oznámili, že 5. září začne formálně působit na prohlubování této zdravotní pomoci mezinárodní partnerství, jehož zakládajícími členy jsou kromě Německa a Británie i Kanada, Norsko, Světová banka a Světová zdravotnická organizace.