Ankara - Řecký předseda vlády Costas Karamanlis ve středu zavítal na třídenní návštěvu Turecka. Jde o první oficiální cestu řeckého premiéra do Turecka po téměř půl století.
Karamanlis chce podle svých slov udělat vše pro zlepšení vztahů zemí, které stály ještě před dvanácti lety na prahu válečného konfliktu.
"Nemůžeme dovolit, aby problémy trvaly donekonečna...to by bylo pro obě země bezpochyby zhoubné," prohlásil podle listu Turkish News Daily Karamanlis, než se vydal na cestu.
"Řecko podává ruku v přátelském pozdravu a doufá, že ho budou naši turečtí bratři opětovat," dodal.
Vstřícná slova zazněla i z druhé strany.
"Naše společné projekty s Řeckem podporují budování mostu míru a přátelství," předeslal ke svému řeckému protějšku turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan.
Turecko v EU chceme
Návštěva je však zejména symbolického rázu. Pozice obou zemí jsou si v mnoha věcech stále velmi vzdálené a neočekává se, že by Karamanlisova cesta v tomto směru mohla přinést nějaký průlom.
Hádky se týkají Kypru, sporných ostrůvků v Egejském moři, řecké podpory kurdských povstalců i názvu makedonského státu.
Přesto se v posledním desetiletí vztahy Ankary a Atén velmi zlepšily. Napomohlo tomu společné neštěstí - katastrofální zemětřesení v obou zemích roku 1999, které je přinutilo blíže spolupracovat. Od té doby vzájemný obchod vzrostl patnáctkrát.
Řecko tak dnes plně podporuje turecké členství v Evropské unii.
"Řecko věří, že pokud Turecko splní (všechny kapitoly) evropských acquis, povede to k plnému členství," řekl před svou cestou Karamanlis Aténské tiskové agentuře.
A zase ten Kypr
I v otázce tureckého vstupu do EU však hraje kyperská otázka prvořadou roli. Ačkoliv je Kyperská republika, která se rozkládá na dvou třetinách ostrova a kde žijí převážně Řekové, od roku 2004 součástí EU, Ankara ji neuznává.
Kypr je rozdělený už od roku 1974, kdy řecká vojenská junta zinscenovala v Nicosii převrat a Ankara reagovala obsazením severní části ostrova. Tam vytvořila Severokyperskou tureckou republiku, kterou však nikdo jiný než Turecko neuznává.
Existuje tak paradoxní situace: země, která se hlásí do EU, s jedním jejím členem neudržuje diplomatické vztahy.
"(Turecko) musí upravit své vztahy s Kyprem a uznat jej," zopakoval stanovisko unie v úterý Karamanlis.
Erdoğan, Ataturk, Gül
Karamanlisova návštěva potrvá tři dny. Ve středu měl řecký premiér na programu setkání s tureckým předsedou vlády Erdoğanem.
Ve čtvrtek se pokloní ostatkům zakladatele sekulárního Turecka Mustafy Kemala Atatürka v jeho ankarském mauzoleu a bude jednat s tureckým prezidentem Abdullahem Güllm i šéfem opozice Denizem Baykalem.