Atény - Řecko je na prahu masivního "výprodeje". Jak uvedla agentura Reuters, premiér Antonis Samaras v pátek nečekaně ohlásil obří privatizaci podniků a nemovitého majetku.
Rozsah prodeje státního majetku půjde nad rámec dohod s eurozónou o finanční pomoci, která zaštiťuje zemi před bankrotem.
Světové agentury uvádějí, že se privatizace nevyhne prakticky žádnému odvětví, zasáhnout má všechny struktury ekonomiky včetně energetického průmyslu, námořního průmyslu a železnic.
"Hlavním cílem je zastavit recesi," citovala agentura čtk Samarase, který vystoupil před poslanci. "Provedeme strukturální změny ne proto, že to vyžaduje memorandum (dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem, pozn. red.), ale protože to musíme udělat. Položíme důraz na privatizaci a podpoříme další, které už nepatří k smluvním závazkům, jako jsou železnice i uvolnění trhu s energií."
Samaras nehodlá jen privatizovat. Po svém ministerském týmu chce, aby připravil balík reforem. Které budou připraveny tak, aby už znovu nesnižovaly životní úroveň Řeků.
"Občané nemohou přicházet o své domovy, pokračovat v páchání sebevražd nebo ztrácet pocit bezpečí," uvedl nový řecký premiér. "Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize."
Druhým dechem ovšem připustil, že jeho země nedosáhla fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci. K jejich splnění budou Atény podle očekávání požadovat od věřitelů dvouletý odklad.
Premiér představil před parlamentem devítibodový plán vlády, která v neděli v pozdních večerních hodinách bude čelit hlasování o důvěře.
Samaras zdůraznil, že předpokládá využití celého čtyřletého volebního období parlamentu ke splnění vládních cílů. Tříčlenná koalice konzervativní Nové demokracie (ND), socialistického PASOK a umírněné Demokratické levice (DIMAR) je v 300členném parlamentu zastoupena 179 zákonodárci.