Pomoc Řecku za 640 miliard? Brusel to zatím popírá

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
13. 3. 2010 11:46
Eurozóna se blíží k dohodě, jak předejít státnímu bankrotu
Řecký premiér Papandreu.
Řecký premiér Papandreu. | Foto: Radim Klekner

Paříž - Mluvčí Evropské komise Jonathan Todd popřel spekulace tisku o tom, že se členské státy sedmadvacítky shodly na formě finanční pomoci zadluženému Řecku. Zároveň však dodal, že je komise v případě akutní potřeby připravena rychle zasáhnout.

"Komise je připravena konat, pokud to bude nezbytné. Technické práce pokračují a ještě nebyly dokončeny. Všechno ostatní jsou spekulace," odpověděl podle agentury Reuters mluvčí na dotaz ohledně dohody o pomoci Řecku.

V britských a dalších evropských médiích přitom od rána kolují zprávy o tom, že se členské země eurozóny přiblížily dohodě o a jsou na pomoc zadluženému Řecku připraveny vyčlenit 20 až 25 miliard eur (zhruba 510 až 640 miliard Kč).

Britský list Guardian například uvedl, že státy eurozóny se na pomoci Řecku již dohodly, a to částkou 25 miliard eur. Podle listu se měla pomoc skládat z úvěrů a úvěrových záruk a měla být součástí balíku opatření na podporu eura. Půjčka by prý byla poskytnuta pouze v případě, že o ni Řecko požádá, protože nebude schopno refinancovat své půjčky.

Guradian dále psal, že bude balík opatření dokončen na pondělním zasedání ministrů financí eurozóny. Německé ministerstvo financí dnes ale, stejně jako mluvčí Komise, uvedlo, že o žádné dohodě eurozóny o pomoci Řecku neví.

Podle listu Le Monde se tento týden uskutečnily různé schůzky s cílem dosáhnout kompromisní dohody o pomoci Řecku. Plán pomoci by měl být využit pouze v případě, že to bude finanční situace v Řecku vyžadovat, napsala agentura Reuters.

Také informace britské BBC naznačovaly, že se státy eurozóny přinejmenším blíží dohodě.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn podle německého listu Süddeutsche Zeitung uvedl, že Evropská unie by ztratila mezinárodní důvěryhodnost, pokud by připustila krach Řecka.
Řecko mělo loni rozpočtový deficit 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP. Atény slibují, že letos schodek sníží na 8,7 procenta HDP.

Řecká vláda hodlá v rámci boje s vysokým zadlužením snížit mzdy veřejných zaměstnanců, zmrazit důchody a zvýšit daně. Země se kvůli těmto plánům potýká s rozsáhlými stávkami.
Eurozóna nyní kvůli rozpočtovým problémům některých členských zemí zvažuje vytvoření vlastního měnového fondu, který by mohl státům v nouzi poskytovat půjčky a jehož pravomoci by byly srovnatelné s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).


 

Právě se děje

Další zprávy