Řecko odmítlo vydat Ankaře vojáky, kteří uprchli z Turecka po loňském pokusu o převrat

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 1. 2017 15:25
Nejvyšší soud v Řecku ve čtvrtek rozhodl, že Turecku nevydá vojáky, kteří ze země uprchli loni po nepodařeném pokusu o vojenský převrat. Informovala o tom agentura AFP. Osm členů turecké armády uteklo loni v červenci přes hranice v helikoptéře. Ankara je podezírá z účasti na pokusu o puč, oni sami to však odmítají.
V červenci loňského roku se vojáci v Turecku pokusili o státní puč.
V červenci loňského roku se vojáci v Turecku pokusili o státní puč. | Foto: Reuters

Ankara – Řecko nevydá do Turecka osm vojáků, kteří minulý rok v červenci utekli z Ankary po nevydařeném státním převratu.

Řecký soud uvedl, že by se vojáci nedočkali spravedlivého soudu a že jim v jejich zemi hrozí mučení, nebo dokonce smrt.

Osmičlenná skupina uprchla v helikoptéře jen několik hodin po puči. Přistála ve městě Alexandrupolis v severovýchodním Řecku, kde zažádala o politický azyl.

Osud tureckých vojáků řešilo v Řecku už několik soudů nižší instance. Případ nakonec skončil až u nejvyššího soudu. Ten kromě toho, že odmítl vojáky vydat, nařídil také jejich propuštění z vazby.

Ankara po nezdařeném pokusu o puč provádí rozsáhlé čistky. Ty postihly už více než 100 tisíc lidí včetně učitelů, soudců nebo policistů. V důsledku toho uprchlo z Turecka, zejména do Evropy, mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní z pokusu o puč hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Erdoganova vláda pronásleduje dlouhodobě, od července tažení vůči nim ještě zintenzivnila.

 

Právě se děje

Další zprávy