Řecko by mohlo opustit eurozónu, připustila šéfka MMF

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2015 20:12
Podle Christine Lagardeové je odchod Řecka z eurozóny jednou z možností. I kdyby na ni došlo, pravděpodobně by to ale neznamenalo konec eura.
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu.
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu. | Foto: Reuters

Drážďany - Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny. Podle ní by to ale neznamenalo konec měnové unie.

Lagardeová, která se účastní setkání nejvyšších finančních činitelů zemí G7 v Drážďanech, to řekla v rozhovoru, který v pátek zveřejní německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Odchod Řecka je jednou z možností," řekla Lagardeová podle agentury Reuters, která dostala výtah z rozhovoru. Dodala, že to sice "nebude procházka parkem", "pravděpodobně" to ale nebude znamenat konec eura.

Řecká vláda prohlašuje, že do neděle hodlá dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Silně zadlužené Řecko peníze nutně potřebuje co nejdříve, aby odvrátilo hrozbu platební neschopnosti.

Kdyby Atény přestaly splácet dluhy vůči MMF, kterému mají během června uhradit celkem 1,6 miliardy eur (asi 44 miliard Kč), mohlo by to vést k posloupnosti událostí, která by mohla vyústit v nucený přechod země na vlastní měnu.

Lagardeová v dnešním rozhovoru s německou televizí ARD uvedla, že uzavření dohody mezi Řeckem a věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. "Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků," řekla.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy