Řecká policie podezírá 30 lidí z nevládní organizace z pašování migrantů

ČTK ČTK
28. 8. 2018 17:58
Policie skupinu podezírá, že přímo spolupracovala s pašeráky a dostávala "značné sumy peněz".
Uprchlíci na ostrově Lesbos
Uprchlíci na ostrově Lesbos | Foto: Reuters

Atény - Kvůli podezření z pašování migrantů do Řecka policie vyšetřuje 30 lidí z neziskové organizace, která pomáhá běžencům na řeckém ostrově Lesbos. Dva z nich kvůli tomu už dříve zatkla. Informovala o tom podle agentury Reuters řecká policie. Zatčení jsou podezřelí kromě pašování migrantů i z praní špinavých peněz.

Policie v prohlášení uvedla, že vyšetřuje 24 cizinců a šest Řeků, kteří působí na ostrově Lesbos nejméně od konce roku 2015 jako pracovníci nevládní organizace. Její jméno, ani národnost vyšetřovaných neuvedla.

Policie skupinu podezírá, že přímo spolupracovala s pašeráky a dostávala "značné sumy peněz". Podle policie členové skupiny rovněž tajně odposlouchávali rádiovou komunikace řecké pobřežní stráže a plavidel unijní agentury Frontex, která v Egejském moři pomáhá s ochranou vnějších hranice Evropské unie.

Vyšetřování zahájila policie letos v únoru poté, co zatkla na ostrově dva cizince, kteří jeli ve voze s falešnými poznávacími značkami. Agentura DPA v této souvislosti uvedla, že jeden ze zatčených byl Němec.

Ostrov Lesbos, který leží v Egejském moři blízko tureckých břehů, se stal v roce 2015 hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu, Asie a Afriky do Evropy. Po uzavření dohody EU s Ankarou, která začala platit v březnu 2016, se masový příliv migrantů výrazně zpomalil.

Zatímco v roce 2015 připlulo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 857 tisíc migrantů, v roce 2016 jich bylo 173 450 a loni už jen 29 720. Letos od začátku roku připlulo do Řecka z Turecka na 19 tisíc běženců, z toho 10 200 na Lesbos.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy