Tripolis - Oddíly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se pokusily zmocnit hlavního ropného vývozního terminálu Marsá al-Briga.
Podle agentury AP po těžkých bojích povstalci útok odrazili, asi 200 bojovníků, loajálních Kaddáfímu, se dalo na ústup. Průmyslovou část města Briga bombardovala letadla, stejně tak jako nedaleké město Adžedábíja.
Nemocnice ve městě Briga hlásí pět mrtvých a několik desítek zraněných.
Libyjská liga pro lidská práva oznámila, že obětí povstání, které začalo 15. února, je ve skutečnosti mnohem více, než se dosud uvádělo. S odvoláním na své zdroje na mnoha místech země odhaduje počet mrtvých už na šest tisíc.
Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Před nepokoji těžila 1,6 milionu barelů denně, z nichž 1,1 milionu šlo na vývoz. Libyjské nepokoje citelně zvedly cenu suroviny na 115 dolarů za barel.
Kvůli nepokojům, jež trvají od půlky února, Libye zásadním způsobem omezila těžbu ropy. Její vývoz se v pondělí téměř zastavil. Terminál Marsá al-Briga leží na východě, tedy na území dosud ovládaném povstalci.
Stoupenci Kaddáfího režimu ale dobyli dvě města poblíž Tripolisu. Podle dostupných informací tam zatýkají důstojníky, kteří přeběhli ke vzbouřencům. Jedním z těchto měst je Garján, který má strategickou polohu v kopcích nad Tripolisem.
Mezinárodní trestní tribunál (ICC) se sídlem v Haagu dnes zahájil vyšetřování zločinů proti lidskosti, kterých se libyjský režim dopustil střelbou do neozbrojených civilistů.
Kaddáfí dnes znovu promluvil na shromáždění svých příznivců, projev přenášela libyjská televize.
Diktátor zopakoval, že nezastává žádnou oficiální funkci a tudíž nemá z čeho odstupovat. Západ a konkrétně NATO obvinil z toho, že usiluje o přístup k libyjským ropným polím.
Varoval Spojené státy, aby se do konfliktu nezapojovaly, jinak je čeká krvavá válka. "Chtějí z nás opět udělat otroky, jako jsme byli otroky Italů? To nepřipustíme!" zvolal Kaddáfí.
Národní libyjská rada, která sídlí v Benghází a reprezentuje povstalce, požádala svět o letecké údery proti zahraničním žoldnéřům, najatým Kaddáfím. Podle rady by se tak mělo stát se souhlasem Rady bezpečnosti OSN.
"Kaddáfí používá africké žoldnéře, což se rovná invazi do naší země," sdělil mluvčí rady. Zahraniční pozemní vojska však rebelové v Libyi nechtějí.
Do Středozemního moře vpluly Suezským průplavem dvě americké obojživelné bojové lodě Kearsarge a Ponce. Na plavidle Kearsarge je 2000 mužů. Od pondělka je ve Středomoří americký torpédoborec Barry.
Spojené státy se rozhodly přesunout vojenská plavidla blíž k Libyi. Ani USA, ani další členské země NATO ale zatím přímou vojenskou intervenci neplánují, pouze britský premiér David Cameron pohrozil vyzbrojením opozice.
Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že vytvoření bezletové zóny by si nejprve vyžádalo zničení prostředků libyjské protivzdušné obrany. Znamenalo by tedy v každém případě útok na Libyi.
Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) dnes na svém summitu v Káhiře vyzvali Kaddáfího, aby respektoval přání Libyjců a zastavil krveprolití. Už minulý týden LAS odsoudila režim v Tripolisu za střelbu do demonstrantů.
Arabští ministři se dnes zároveň vyslovili pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí, na kterou by podle jejich představ měly dohlížet Liga arabských států a Africká unie.