Intervence do Libye teď není pravděpodobná

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
1. 3. 2011 21:05
Už i nejmenovaný kremelský zdroj nazval Kaddáfího "živou politickou mrtvolou"
Voják na kontrolním stanovišti v Tripolisu.
Voják na kontrolním stanovišti v Tripolisu. | Foto: Reuters

Tripolis - Režim Muammara Kaddáfího ztrácí stále více půdu pod nohama.

Jednotky loajální libyjskému vůdci se ale podle úterních zpráv shromažďují poblíž hranice s Tuniskem.

Podle tiskových agentur chtějí získat zpět kontrolu nad městem Nalut, které leží na západě země.

Spojené státy oznámily, že přeskupují své vojenské síly v oblasti. Jsou údajně připraveny zasáhnout, pokud by diktátor pokračoval v krvavém násilí proti vlastnímu lidu. Itálie přerušila s Libyí smlouvu o neútočení.

Naproti tomu venezuelský prezident Hugo Chávez nabádá k diplomatickému řešení. A nabízí se Západu jako zprostředkovatel.

Podívejte se na hlavní úterní libyjské události. "Arabské jaro", jak nazval protesty proti autoritářským režimům v Africe a na Blízkém východě francouzský tisk, zdaleka nekončí.

22:05 - Valné shromáždění OSN pozastavilo členství Libye v Radě OSN pro lidská práva.

21:00 - K libyjským břehům míří americká válečná loď USS Keasarge s 800 příslušníky námořní pěchoty a vrtulníky na palubě. Loď, která původně mířila k Suezskému průplavu, změnila směr. USA se rozhodly přeskupit své síly pro případ bojové či humanitární operace.

19:40 - Vzbouřenci ovládající přístavní město Zavíja, vzdálené od Tripolisu pouze asi 50 km, zahájili útoky proti vládním silám, které se shromažďují v oblasti kolem něj. Rebelové vyzbrojení tanky, protileteckými děly a samopaly již několikrát odrazili nápor jednotek věrných Kaddáfímu snažících se Zavíju opět obsadit. Podle agentury Reuters jim však docházejí potraviny. 

18:55 - Západní mocnosti mají k dispozici spoustu vojenských zdrojů, pokud by chtěly svrhnout Kaddáfího, ale intervence není pravděpodobná. Agentura Reuters uvádí, že k vojenskému zásahu by mohlo Západ vést pouze dramatické zhoršení situace v Libyii. Intervenci brání především politické důvody, tedy absence mandátu OSN. Evropští a američtí představitelé se také nehodlají hnát do dalšího konfliktu po zkušenostech s Irákem a Afghánistánem.

Demonstrace proti Kaddáfímu v Benghází
Demonstrace proti Kaddáfímu v Benghází | Foto: Reuters

18:10 - Nejmenovaný kremelský zdroj podle agentury Reuters nazval Muammara Kaddáfího "živou politickou mrtvolou" a prohlásil dále, že by libyjský vůdce měl odstoupit. Ruský ministr zahraničí v Ženevě vyzval k důslednému naplňování sankcí OSN proti Libyi. Zdůraznil současně, že zatím nikdo nevznesl oficiální návrh, aby byla nad Libyí ustavena bezletová zóna.

16:50 - Ustavení bezletové zóny nad Libyí by byla "náročná" vojenská operace. Takový názor má vysoký americký velitel generál James Mattis. "Jako voják zastávám názor, že by to bylo náročné," prohlásil Mattis podle agentury Reuters při slyšení v Senátu. "Museli byste zlikvidovat protileteckou obranu, abyste ustavili bezletovou zónu, takže nepodléhejme žádným iluzím. Byla by to vojenská operace - nestačilo by říct lidem, aby nelétali."

16:20 - Francouzský ministr zahraničních věcí Alain Juppé prohlásil, že žádná vojenská intervence v Libyi nezačne, nedá-li k ní jasný mandát OSN. "Můžeme zvažovat různé možnosti, především bezletovou zónu. Dovolte mi ale, abych se vyjádřil jasně - k žádné intervenci nedojde bez jasného mandátu Rady bezpečnosti Spojených národů," řekl Juppé, jenž v neděli nahradil ve funkci zdiskreditovanou Michèle Alliot-Marieovou, dolní komoře francouzského parlamentu.

Dav pomáhá muži, který omdlel při čekání na libyjsko-tuniské hranici
Dav pomáhá muži, který omdlel při čekání na libyjsko-tuniské hranici | Foto: Reuters

16:00 - Malta odmítla vrátit libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu dva stíhací letouny, s nimž na tomto ostrově přistáli minulý týden dva piloti, kteří zběhli z libyjské armády. Sdělil to maltský premiér Lawrence Gonzi v pondělí během tiskové konference, jež se konala v nočních hodinách. Gonzi prohlásil, že o vrácení dvou stíhacích bombardérů Mirage ho žádal osobně libyjský premiér. Malta mu odmítla vyhovět, oba stroje stále stojí na letišti a střeží je ozbrojená ostraha. Jejich piloti požádali o politický asyl.

15:30 -  Americká velvyslankyně u Spojených národů Susan Riceová prohlásila v pořadu stanice ABC "Good Morning, America", že USA budou vyvíjet tlak na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího tak dlouho, dokud neodstoupí. Podle Riceové bude Washington pracovat na stabilizaci cen ropy a odvrácení humanitární krize v této zemi. Americká velvyslankyně ale současně tvrdila, že zatím je předčasné mluvit o materiální podpoře pro rebely, protože opozice proti Kaddáfímu musí teprve vykrystalizovat v jasnou, jednotnou frontu.

15: 20 - Evropská unie kvůli nepokojům v Libyi a napjaté situaci v severní Africe svolává mimořádný summit. Šéfové států a vlád se v Bruselu sejdou podle diplomatických zdrojů tento pátek. EU již v pondělí po vzoru Rady bezpečnosti OSN uvalila na libyjský režim sankce. Ke svolání unijní vrcholné schůzky vyzývali především francouzský prezident Nicolas Sarkozy s britským premiérem Davidem Cameronem.

15:00 - Francie prohlásila, že prioritou musí být humanitární pomoc libyjským povstalcům, nikoli vojenská operace zaměřená na svržení Kaddáfího. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Laurent Wauquiez podle agentury Reuters řekl, že je důležitější postarat se, aby libyjské úřady nemohly prodávat v evropských zemích akciové podíly v různých firmách a z těchto výnosů vyplácet žoldnéře, než se pokoušet o ustavení bezletové zóny nad Libyí.

14:21 - Tuniská pohraniční stráž musela vypálit varovné salvy, aby zklidnila dav, který se snaží dostat přes hraniční přechod z Libye do Tuniska. Celníci nechávají procházet lidi, především cizince, kteří v Libyi pracovali, na přechodu v Ras Jdiru, ale nejsou schopni je odbavit na hranici tak rychle, aby se netvořily obrovské fronty. Agentura Reuters uvedla, že někteří cizinci nechtějí čekat na celní formality, házejí svá zavazadla přes betonovou zeď, oddělující v tomto místě hranice Libyi od Tuniska, a pak se ji pokoušejí přelézt. Uniknout z Libye do Egypta nebo Tuniska se podle BBC snaži na 140 000 lidí. OSN již mluví o humanitární krizi.

13:42 - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyjádřil předběžně podporu případné vojenské akci proti Kaddáfího režimu, o které se nyní mluví na mezinárodní scéně. Situaci, v níž by se Česko přidalo, vyjádřil v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovy "největší nouze". "Bajonet není obyčejně nejlepším nástrojem pro zasazení stromečku demokracie. Ale kdyby nastal opravdu nejkrajnější případ, pak bychom vojenskou akci podpořili," řekl Aktuálně.cz ministr Schwarzenberg, který v úterý o Libyi jedná v Ženevě na zasedání Rady OSN pro lidská práva. Vojenská opatření by měla podle českého šéfdiplomata přijít ke slovu, pokud by hrozily "ohromné ztráty na životech".

13:31 - V Tripolisu každé ráno muži, loajální režimu, čistí zdi a ulice od nápisů, namířených proti Kaddáfímu. Jeho odpůrci je ale v noci malují a píší znovu. S odvoláním na svědky to píše agentura AP.

Muž maluje na zem v Benghází libyjskou vlajku.
Muž maluje na zem v Benghází libyjskou vlajku. | Foto: Reuters

13:20 - Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová řekla, že uvažovat o "materiální podpoře" libyjské opozice je zatím předčasné. Oznámila to poté, co vyzbrojením povstalců pohrozil britský premiér David Cameron, pokud Kaddáfí neodstoupí.

12:08 - Rusko nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Libyí. Prohlásil to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. USA a Evropská unie uvažují o vyhlášení zóny, což by mělo zamezit v pohybu vrtulníkům a letadlům Kaddáfího. Proti myšlence bezletové zóny se postavila také Čína.

12:03 - Zpravodaj stanice BBC popisuje situaci uprchlíků z mnoha zemí na tunisko-libyjských hranicích jakou zoufalou. Na tuniské straně hranice spí v zimě a dešti na parkovištích a podél silnice. Do Tuniska proudí cizinci, kteří v Libyi pracovali. Většinou Asiatů a Afričanů.

11:34 - Při nočních a ranních bojích prorežimní vojáci zřejmě neprorazili obranu rebelů ve městě Zavíja nedaleko Tripolisu. S odvoláním na svědky to hlásí televize Al-Arabíja.

11:03 - Britský premiér David Cameron dnes vyostřil slovní útoky proti libyjskému představiteli Muammaru Kaddáfímu a znovu pohrozil použitím vojenské síly proti jeho režimu. "Vojenskou akci nemůžeme v žádném případě vyloučit," řekl premiér v ranním vysílání rozhlasové stanice BBC. Británie podle Camerona pracuje na návrhu vyhlásit nad Libyí bezletovou zónu a hledá způsoby, jak libyjskou opozici vyzbrojit.

Muž v obrněném transportétu ve východolibyjském městě Šahát, které ovládají odpůrci Kaddáfího.
Muž v obrněném transportétu ve východolibyjském městě Šahát, které ovládají odpůrci Kaddáfího. | Foto: Reuters

10:00 - Rakouská centrální banka oznámila, že zablokovala veškeré účty Kaddáfího rodiny v zemi. V rakouských finančních ústavech je deponováno zhruba 1,2 miliardy eur, pocházejících z Libye.

10:00 - Jeden z vůdců povstalců na východě Libye plukovník Tárik Husajn řekl deníku Wall Street Journal, že se Kaddáfího síly zřejmě pokusí vyřadit z provozu elektrárnu, která zásobuje elektřinou Benghází a některá další města v oblastech, kontrolovaných rebely.

09:03 - Podle televize Al-Džazíra se nad ránem odehrávají prudké boje o město Zavíja, vzdálené padesát kilometrů západně od Tripolisu. Město je v rukou rebelů, v noci na něj vojáci loajální Kaddáfímu zaútočili ze dvou stran.

08:48 - Francie a Velká Británie volají po svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by se zabýval situací v Libyi. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už kvůli vrcholné schůzce hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem. "Dohodli se na potřebě naléhavé evropské akce," uvádí prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

07:14 - Počet obětí nepokojů v Libyi je stále nejasný, napsala BBC. Podle Organizace spojených národů si povstání dosud vyžádalo tisíc mrtvých, neoficiální zdroje ale hovoří o podstatně vyšším počtu.

07:06 - V New Yorku začíná zasedání Valného shromáždění OSN, které může rozhodnout o pozastavení členství Libye v Radě OSN pro lidská práva. Samotná rada v pátek přijala rezoluci, v níž pozastavení libyjského členství požadovala kvůli represím vůči protivládním demonstrantům.

06:25 - Venezuelský prezident Hugo Chávez nabídl Západu svoji pomoc. Muž, který jako jeden z mála politiků podpořil Kaddáfího, chce být podle agentury Reuters zprostředkovátelem vyjednávání. Je podle vlastních slov přesvědčen o tom, že dokáže posadit představitele i odpůrce režimu posadit k jednacímu stolu. "Chceme mírové řešení," řekl v televizi.

00:01 - Spojené státy jednají se spojenci v NATO o tom, jaké mají možnosti, pokud jde řešení situace v Libyi. Prohlásila to americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Zároveň ale upozornila, že dokud se opoziční frakce lépe nezorganizují, je diskuse o vojenské pomoci povstalcům předčasná. Předchozí události si připomeňte zde.

 

Právě se děje

Další zprávy