* Kandidáti odštěpenecké frakce ANC drtivě porazili své bývalé spolustraníky v doplňkových volbách v provincii Západní Kapsko * Soud zamítl stížnost ANC na novou stranu Lidový kongres kvůli jejímu názvu * Parlamentní volby v příštím roce by mohly přinést dramatický souboj mezi ANC a COPE
Kapské Město - Politická scéna v Jihoafrické republice zažívá po letech stability hraničící s nudou nebývalé otřesy, které by mohly z nadcházejících parlamentních voleb v příštím roce učinit skutečné drama.
Po neúspěchu v doplňkových obecních volbách v provincii Západní Kapsko utrpěl Africký národní kongres (ANC), jednoznačný hegemon jihoafrické politiky už od pádu apartheidu v roce 1994, další porážku během jediného týdne, tentokrát u Vrchního soudu v Pretorii.
Ten totiž zamítl stížnost, s níž se na něj vládní strana obrátila, a rozhodl, že si nové politické uskupení utvořené z odštěpěné frakce ANC může říkat Lidový kongres (COPE).
ANC versus COPE
ANC proti tomu protestuje a argumentuje tím, že tento název je neodmyslitelně spojen se stejnojmennou historickou událostí z roku 1955, kde ANC a další strany bojující proti rasově založené nadvládě bělochů v zemi přijaly Chartu svobody volající po rovnosti všech obyvatel bez ohledu na barvu pleti.
Právní zástupce ANC Philips Ginsberg ve středu u soudu v Pretorii namítal, že si odštěpenecká frakce své jméno vybrala s cílem přivlastnit si kus historie a získat tak v nadcházejících volbách do parlamentu výhodu.
„Udělali to, aby bez práce získali vavříny. Proč si nevybrali nějaký jiný, méně sporný název? Proč si museli vzít jméno, které jim okamžitě dodá na věrohodnosti, respektu a legitimitě?" rozčiloval se Ginsberg, citovaný deníkem Mail and Guardian.
Většina nezaujatých pozorovatelů ale výhrady ze strany ANC považuje spíše za projev zoufalství a obav z hrozící ztráty dominantního postavení na domácí politické scéně. Tomu dává za pravdu i verdikt pretorijského soudu, proti němuž se ANC hodlá odvolat.
Příčiny rozkolu
K rozštěpení ANC došlo v reakci na sesazení bývalého šéfa strany Thabo Mbekiho z postu prezidenta JAR. Tábor jeho příznivců rekrutujících se především z řad ekonomických liberálů, jako je on sám, stranu opustil na výraz nesouhlasu s posilováním levicového křídla uvnitř ANC v čele s novým šéfem strany Jacobem Zumou.
COPE má nyní tesně před ustavujícím sjezdem, na němž se očekává předložení jeho politického manifestu. Podle pozorovatelů je pravděpodobné, že se nová strana ve svém programu ostře vymezí proti marxistickým tendencím, které u části (možná dokonce většiny) členské základny ANC dodnes přetrvávají.
Nová strana navíc získala čerstvý kredit po úspěchu svých kandidátů (i když oficiálně kandidovali jako nezávislí) v obecních volbách v Západním Kapsku, kde z 27 křesel, o něž se bojovalo, získali rovných deset, zatímco kandidáti ANC si připsali jen tři.
Štěpí se i voličstvo
Pro ANC, z níž se po pádu apartheidu v JAR stala „státostrana" s dvoutřetinovou většinou v parlamentu, to bylo kruté vystřízlivění. „Je to zklamání," řekl ve vysílání rádia Cape Talk mluvčí ANC Garth Strachan.
Na výsledku se ale podepsal i verdikt volební komise, která neumožnila ANC postavit kandidáty ve 12 volebních okrscích z důvodu pozdní registrace. Strana se proti tomu odvolala k ústavnímu soudu a na verditk se stále čeká.
Radost z aktuálního vývoje naopak neskrývá Demokratická aliance (DA), dosud největší opoziční strana v zemi, která reprezentuje především bílé voliče.
„Výsledky ukazují, že COPE ubírá ANC voliče," konstatovala předsedkyně DA a starostka Kapského Města Helen Zilleová.
Její strana získala v doplňkových volbách devět mandátů, zatímco zbylých pět připadlo Nezávislým demokratům (ID), další opoziční straně, která se snaží profilovat nerasově a dosud představovala jednu z mála věrohodných alternativ pro nespokojené voliče ANC.