Filadelfie - Rakovina plic u kuřáků a nekuřáků se výrazní liší. Tak, že se téměř jedná o jiné onemocnění.
Tvrdí to v nové studii tým kanadských specialistů z Centra pro výzkum rakoviny v provincii Britská Kolumbie.
Vědci zjistili, že počet změn DNA u nádorů nekuřáků v plicích je mnohem vyšší, než je tomu u stejné choroby u kuřáků.
"Domníváme se, rakoviny plic u kuřáků a nekuřáků jsou velmi odlišné a jsou způsobeny rozdílnou molekulární změnou. Rakovina lidí, kteří nikdy nevzali cigaretu do úst, vykazuje mnohem větší změny DNA," uvedla zástupkyně vědeckého týmu Kelsie Thuová.
U nekuřáků, postižených rakovinou plic, je mnohem výraznější změna genomu než u kuřáků. Přitom z výzkumu vyplývá, že mezi kuřáky jsou rakovinou plic více zasaženi muži, zatímco mezi nekuřáky jsou to ženy.
Základní výzkum prováděli kanadští specialisté na třiceti nekuřácích, devětatřiceti kuřácích a také čtrnácti lidech, kteří dříve kouřili, a pak s tím přestali.
Dosavadní výzkumy se shodovaly v tom, že mezi onemocněním kuřáků a nekuřáků jsou rozdíly v mutacích minimálně jednoho genu. Nyní je podle Kanaďanů zřejmé, že změny jsou podstatně větší.
Za drtivou většinou rakoviny plic stojí kouření, lékaři zatím přesně nevědí, co tuto nemoc způsobuje u nekuřáků. Shodují se však v tom, že riziko přináší znečištěné životní prostředí, jiná plicní onemocnění nebo určitý druh stravy.
V devíti z deseti případů postihuje karcinom plic kuřáky.
V České republice umírá na rakovinu plic ročně přes pět tisíc lidí. Většinou onemocní lidé starší šedesáti let.
Charakteristickým rysem onemocnění je kašel, dušnost a v pokročilém stádiu bolest na hrudi. Protože však nemoc dlouho nemusí být zjevná, u mnoha lidí se na ní přijde pozdě.
Rakovina plic se často šíří i do jater, nadledvin a ledvin.