Rakouští Svobodní žádají referendum

Red Zah, ČTK
3. 3. 2006 14:01
Vídeň - Cílem rakouských Svobodných je trvalá nezávislost alpské republiky a referendum o vstupu Turecka do EU.

Z iniciativy krajně pravicové strany Svobodných (FPÖ) se v Rakousku od 6. do 13. března uskuteční celostátní podpisový plebiscit, v pořadí již dvaatřicátý v historii země od roku 1945. Cílem je prosazení ústavního zákona zaručujícího trvalou neutralitu alpské republiky a vypsání všelidového referenda o evropské ústavní smlouvě a vstupu Turecka do EU.

Rakousko, zůstaň svobodné!

Výsledek petiční akce "Rakousko, zůstaň svobodné" je nezávazný. V případě, že k žádosti připojí své podpisy více než 100.000 lidí, přijde na program jednání v parlamentu, ale ten ani další ústavní orgány nejsou splněním požadavků vázáni. Do vyhrazených úředních místností v zemi se dostavují pouze ti, kteří hlasují "pro". Odmítavý nebo zdrženlivý postoj se dává najevo neúčastí.

Přestože šéf Svobodných Heinz-Christian Strache zdůrazňuje, že plebiscit sleduje celostátní zájmy, podle pozorovatelů jde spíše o první agitaci FPÖ před parlamentními volbami, které se v Rakousku uskuteční letos na podzim.

Přes sto tisíc podpisů by měl Strache hravě shromáždit; loni v říjnu při volbách do městského zastupitelstva ve Vídni získali Svobodní dohromady 100.780 hlasů. V celé alpské republice má volební právo zhruba šest milionů obyvatel, takže stotisícová hranice padne, pokud akci podpoří pouhých 1,67 procenta voličů.

Zastavte šílenství EU

"V Evropě leží jen tři procenta tureckého území, ta země patří do Asie. Členství Turecka přijde Unii ročně na miliardy eur," argumentuje Strache v intencích stranické ostře proticizinecky zaměřené politiky v brožuře vydané k plebiscitu. Na konání akce upozorňují v zemi i billboardy s hesly typu "Zastavte šílenství EU".

Pro tureckého premiéra Erdogana je vyjednávání s Evropskou unií politickou prioritou.
Pro tureckého premiéra Erdogana je vyjednávání s Evropskou unií politickou prioritou. | Foto: Reuters

V alpské republice obecně existuje odpor proti vstupu Turecka do EU, proti je přibližně osm z deseti Rakušanů.

Zákon o trvalé rakouské neutralitě byl přijat v říjnu 1955, vládní strany v čele s kancléřem Wolfgangem Schüsselem se však přiklánějí k názoru, že neutralita v dosavadním pojetí je již překonána a spíše by se mělo zdůraznit, že Rakousko není členem žádného vojenského seskupení. Třetí bod plebiscitu - otázku ratifikace euroústavy - již vyřešil v květnu loňského roku parlament, který ji schválil.

Dosud nejúspěšnější podpisové referendum v Rakousku podpořilo 1,36 milionu lidí, kteří se v roce 1982 vyslovili proti postavení kongresového centra ve Vídni. Nakonec ale ani tento počet podpisů nezabránil výstavbě komplexu.

Před čtyřmi lety se plebiscit týkal také Česka - tehdy se více než 900.000 voličů vyslovilo pro zamezení vstupu ČR do EU, zůstane-li v provozu jihočeská jaderná elektrárna Temelín. Akce byla spojována s politikou Svobodných a její požadavky ostatní parlamentní strany odmítly.

 

Právě se děje

Další zprávy