Rakousko zavádí "elektronická vězení"

rst, ČTK
11. 1. 2006 16:15
Vídeň - Problém přeplněných věznic v Rakousku mají pomoci vyřešit elektronické náramky, které mají zajistit, aby odsouzený neopouštěl vykázané území pobytu.

Informace o pohybu odsouzenců mají poskytovat nesnímatelné elektronické náramky. Kroužek s malou vysílačkou, který umožní úřadům kontrolovat pohyb odsouzených a zjistit, kde se nacházejí, budou osoby nosit na noze nad kotníkem až do uplynutí trestu.

Systém je propojen s mobilním telefonem a satelitem a automaticky upozorní obsluhu, pokud by se dotyčný pokusil elektronických pout například zbavit, nebo opustil vymezené území pohybu.

Věznění lidí je drahé

Propuštění na "svobodu" s použitím elektronických náramků se může týkat jen těch vybraných vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažná provinění, například za některé majetkové delikty, uvedla ministryně spravedlnosti Karin Gastingerová.

Podmínkou je rovněž zajištění vlastního ubytování a souhlas s nástupem do zaměstnání, případně vzdělávacích kurzů. Rozhodnutí o výběru vhodných kandidátů je v kompetenci soudců.

V rakouských nápravných zařízeních si odpykává trest přibližně 9000 lidí, zatímco optimální kapacita je asi o tisíc míst menší. Nové elektronické zařízení by mělo pomoci nejen ulevit přeplněným věznicím a urychlit integraci trestanců do společnosti, ale také snížit finanční zatížení spojené s pobytem lidí ve vazbě.

Foto: Aktuálně.cz

Podle rakouského ministerstva spravedlnosti se denní náklady vynaložené na fungování elektronických náramků pohybují kolem 20 eur (necelých 600 korun), zatímco věznění lidí vyjde až čtyřnásobně dráž.

Možné jsou i další alternativy využití těchto elektronických prostředků, například v případech vyšetřovací vazby nebo "domácího výkonu trestu".

ČR na náramky nemá peníze

Výnos rakouského ministerstva spravedlnosti, který umožňuje předčasně propustit z vazby řadu vězňů, vstoupí do praxe tento měsíc ve spolkové zemi Horní Rakousy. Od června by se měly přidat také Vídeň a Štýrský Hradec.

Pilotní projekt potrvá podle plánů do září 2007 a poté by měl být vyhodnocen. Rakouské ministerstvo spravedlnosti uvažuje o tom, že v budoucnosti by se mohlo rozšířit využívání elektronických pout i v ostatních spolkových zemích.

Nesnímatelný náramek s vysílačkou pro odsouzené za lehčí delikty zavedli v polovině 90. let po vzoru USA Švédové a Francouzi. Problém s přeplněnými věznicemi tak řeší i Belgie, Nizozemsko a Británie. Výhledově s tímto opatřením počítá například Slovensko.

Česká republika by elektronické náramky do budoucna také ráda zavedla, ale v současné době si to nemůže finančně dovolit. "Jde o stamiliónové částky," poznamenal v této souvislosti v prosinci mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

 

Právě se děje

Další zprávy