Rakouští katolíci čelí kritice. Za podporu blasfemie

bh
10. 4. 2008 8:45
Poslední večeři pojal umělec jako homosexuální orgii

Vídeň - Leonardova Poslední večeře restaurovaná Pier Paolem Pasolinim. Tak se jmenuje obraz, který v Rakousku vyvolal skandál.

Důvod? Loučení Ježíše s učedníky na něm totiž sochař a malíř Alfred Hrdlicka vyobrazil jako homosexuální orgii, při níž se nahá mužská těla převalují po stole v pornografických pózách.

Rytina navíc nevisela v žádné expozici moderního umění, která by byla na provokativní témata zvyklá, ale v Diecézním muzeu v těsné blízkosti vídeňského chrámu sv. Štěpána.

A nedosti na tom - výstavu Náboženství, tělo a moc, kterou muzeum uspořádalo jako poctu k Hrdlickovým osmdesátinám, zaštítil svým jménem sám arcibiskup Christoph Schönborn.

Muzeum po protestech Poslední večeři coby orgii stáhlo, přesto se ředitel instituce, která funguje pod křídly rakouské katolické církve, proti kritikům ohradil.

"Mohou za to fundamentalisté z USA"

"Protesty přišly v první řadě z fundamentalistických křesťanských kruhů z USA, odkud se dostaly do Německa," citovala agentura APA šéfa Diecézního muzea Bernarda Böhlera.

Muzeum bylo podle něj vystaveno "masivním verbálním útokům".

Čerstvého osmdesátníka Hrdlicku muzeum brání.
Čerstvého osmdesátníka Hrdlicku muzeum brání. | Foto: Reuters

I když byl kontroverzní obraz z výstavy odstraněn již na Zelený čtvrtek, kritika neustává. Naposledy se ozval italský Il Giornale, který vlastní mediální magnát Silvio Berlusconi, jenž má podle mnohých průzkumů šanci vyhrát nadcházející předčasné parlamentní volby v zemi.

Hrdlickův obraz je podle italského listu "strašlivou ranou křesťanské víře". Autorovi také neušlo, že rakouským katolíkům trvalo plných osm dnů, než obraz odstranili.

Nahé mužské tělo je častým motivem Hrdlickových soch a grafik. V Rakousku ale jeho dílo není považováno za kontroverzní, Hrdlicka je mimo jiné i autorem státní zakázky na památník obětem války a fašismu, který stojí vedle vídeňské Albertiny, jedné z nejvýznamnějších grafických sbírek na světě. 

 

Právě se děje

Další zprávy