Ježíš jako gay a Jidášův partner? Děláte si legraci?

lem, Reuters
21. 1. 2008 16:27
Hra amerického dramatika pobuřuje australské věřící

Sydney - Na prknech Nového divadla v Sydney se připravuje slavnostní premiéra hry, v níž je Ježíš sveden Jidášem a uzavírá s ním manželství. Netřeba dodávat, že Ježíš-gay australské církevní představitele nijak nenadchl.

Anglikánský biskup ze Sydney Robert Forsyth považuje hru Corpus Christi amerického dramatika Terrence McNallyho za "historický nesmysl".

"Je to nikoli nevinně, ale úmyslně urážlivé a oni z toho evidentně mají legraci," řekl Forsyth na adresu tvůrců místnímu deníku Sun-Herald. "Nešel bych na to. Život je příliš krátký," dodal,

Dopustili se zločinu, kacíři!

Mluvčí Asociace australských rodin Angela Conwayová zase tvrdí, že tvůrci "se dopustili zločinu", když překroutili pravdu a nebrali ohledy na věřící.

"Myšlenka je útočná a stojí na hranicích kacířství. Je to podivínská hra," prohlásila.

V souvislostech

Režisér hry Leigh Rowney kritiku odmítá. "Chtěl jsem, aby se této hry ujal věřící člověk, jako jsem já, který k jejímu inscenování bude přistupovat důstojně, ale zároveň otevře debatu o křesťanství jako náboženském systému," prohlásil.

Protestů se prý nebojí. "Byl bych překvapen, kdyby se lidé obtěžovali před divadlem protestovat, jak se stalo v USA i Velké Británii."

Výhrůžky smrtí

Děj hry se odehrává v texaském městě Corpus Cristi v druhé polovině 20. století.

Růžové pašije? Austalská gay pride začne hrou o trochu jiném Ježíši, než jak jej známe.
Růžové pašije? Austalská gay pride začne hrou o trochu jiném Ježíši, než jak jej známe. | Foto: Reuters

Přestože v příběhu vystupuje homosexuálně orientovaný Ježíš i apoštolové, ve skutečnosti se v ději odrážejí autorovy traumatické zkušenosti z dospívání v netolerantním Texasu.

Od roku 1998 byla hra uvedena v řadě světových měst, častokrát ale její inscenaci provázely výhrůžky smrtí, a to jak autorovi předlohy, tak inscenátorům.

Australská premiéra hry, která podle tvůrců "mluví o nelidskosti a upozorňuje na ni inteligentním způsobem", má být slavnostně uvedena 7. února při příležitosti zahájení tradičního gay a lesbického festivalu Mardi Gras, který patří v Sydney k vůbec největším událostem svého druhu na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy