Rakouský prezident kritizuje Česko kvůli dekretům

Zahraničí Zahraničí
4. 3. 2010 15:00
Fischer vytáhl před volbami sudetoněmeckou kartu.
Rakouský prezident Heinz Fischer na konferenci ve Vídni 1. března 2010.
Rakouský prezident Heinz Fischer na konferenci ve Vídni 1. března 2010. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský prezident Heinz Fischer ve čtvrtek tvrdě kritizoval poválečné dekrety někdejšího prezidenta ČSR Edvarda Beneše.

V pozdravném poselství rakouskému landsmanšaftu je označil za "těžké bezpráví". České politické špičky včetně prezidenta Klause a šéfů ODS a ČSSD Topolánka a Paroubka Fischerova slova dala do souvislosti s kampaní před prezidentskými volbami, které se v Rakousku konají příští měsíc.

Rakouský prezident ve zdravici připomněl, že jeho český protějšek kvůli dekretům loni pro ČR vymohl výjimku z Evropské charty lidských práv.

Fischer zdůraznil, že charta nemá na dekrety "žádný pozitivní vliv, neboť stanovisko České republiky se v tomto směru nijak nezměnilo, na druhé straně ale také žádný negativní vliv - v tom smyslu, že by jiné evropské státy dekrety (na základě charty) legalizovaly".

Sedmnáctý článek

O tom, zda Evropská charta lidských práv skutečně umožňuje prolomení Benešových dekretů, se vedou rozsáhlé spory. Někteří právníci takovou možnost vylučují, jiní naopak trvají na tom, že sudetští Němci nyní budou moci vůči Česku vznášet majetkové nároky.

O tom, zda Evropská charta lidských práv znamená prolomení Benešových dekretů, se vedou vášnivé spory
O tom, zda Evropská charta lidských práv znamená prolomení Benešových dekretů, se vedou vášnivé spory | Foto: Reuters

Někdejší europoslanci Jana Bobošíková a Vladimír Železný upozorňovali v této souvislosti zejména na 1. odstavec 17. článku charty, ve kterém se praví, že "nikdo nesmí být zbaven svého majetku s výjimkou veřejného zájmu, v případech a za podmínek, které stanoví zákon".

Střelba z roku 1919

Fischerovo poselství přichází v čase, kdy si landsmanšaft připomíná tragické události z doby před jedenadevadesáti lety, k nimž došlo v tehdejším Československu.

Čtvrtého března 1919 bylo při demonstracích sudetských Němců zastřeleno českým četnictvem v Hostinném, Ústí nad Labem, Kadani, Karlových Varech a dalších městech čtyřiapadesát osob. Bylo mezi nimi dvacet žen, šestnáct osob bylo mladších devatenácti let.

Ostrá slova rakouského prezidenta zvoleného za socialisty (SPÖ) jsou překvapivá také z toho důvodu, že útoky na Benešovy dektrety v minulosti proslul spíše bývalý lidovecký kancléř Wolfgang Schüssel (ÖVP).

Příští měsíc rozhodnou Rakušané o tom, zda bude Fischer ve svém úřadu pokračovat.

Vzhledem k tomu, že svého kandidáta koaliční lidovci nepostavili, je však jeho zvolení v podstatě formalitou. A to navzdory kampani, kterou proti vládní koalici vedou rakouští Svobodní. Do voleb vysílají poslankyni dolnorakouského parlamentu Barbaru Rosenkranzovou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy