Rakouský prezident kritizuje Česko kvůli dekretům

Zahraničí Zahraničí
4. 3. 2010 15:00
Fischer vytáhl před volbami sudetoněmeckou kartu.
Rakouský prezident Heinz Fischer na konferenci ve Vídni 1. března 2010.
Rakouský prezident Heinz Fischer na konferenci ve Vídni 1. března 2010. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský prezident Heinz Fischer ve čtvrtek tvrdě kritizoval poválečné dekrety někdejšího prezidenta ČSR Edvarda Beneše.

V pozdravném poselství rakouskému landsmanšaftu je označil za "těžké bezpráví". České politické špičky včetně prezidenta Klause a šéfů ODS a ČSSD Topolánka a Paroubka Fischerova slova dala do souvislosti s kampaní před prezidentskými volbami, které se v Rakousku konají příští měsíc.

Rakouský prezident ve zdravici připomněl, že jeho český protějšek kvůli dekretům loni pro ČR vymohl výjimku z Evropské charty lidských práv.

Fischer zdůraznil, že charta nemá na dekrety "žádný pozitivní vliv, neboť stanovisko České republiky se v tomto směru nijak nezměnilo, na druhé straně ale také žádný negativní vliv - v tom smyslu, že by jiné evropské státy dekrety (na základě charty) legalizovaly".

Sedmnáctý článek

O tom, zda Evropská charta lidských práv skutečně umožňuje prolomení Benešových dekretů, se vedou rozsáhlé spory. Někteří právníci takovou možnost vylučují, jiní naopak trvají na tom, že sudetští Němci nyní budou moci vůči Česku vznášet majetkové nároky.

O tom, zda Evropská charta lidských práv znamená prolomení Benešových dekretů, se vedou vášnivé spory
O tom, zda Evropská charta lidských práv znamená prolomení Benešových dekretů, se vedou vášnivé spory | Foto: Reuters

Někdejší europoslanci Jana Bobošíková a Vladimír Železný upozorňovali v této souvislosti zejména na 1. odstavec 17. článku charty, ve kterém se praví, že "nikdo nesmí být zbaven svého majetku s výjimkou veřejného zájmu, v případech a za podmínek, které stanoví zákon".

Střelba z roku 1919

Fischerovo poselství přichází v čase, kdy si landsmanšaft připomíná tragické události z doby před jedenadevadesáti lety, k nimž došlo v tehdejším Československu.

Čtvrtého března 1919 bylo při demonstracích sudetských Němců zastřeleno českým četnictvem v Hostinném, Ústí nad Labem, Kadani, Karlových Varech a dalších městech čtyřiapadesát osob. Bylo mezi nimi dvacet žen, šestnáct osob bylo mladších devatenácti let.

Ostrá slova rakouského prezidenta zvoleného za socialisty (SPÖ) jsou překvapivá také z toho důvodu, že útoky na Benešovy dektrety v minulosti proslul spíše bývalý lidovecký kancléř Wolfgang Schüssel (ÖVP).

Příští měsíc rozhodnou Rakušané o tom, zda bude Fischer ve svém úřadu pokračovat.

Vzhledem k tomu, že svého kandidáta koaliční lidovci nepostavili, je však jeho zvolení v podstatě formalitou. A to navzdory kampani, kterou proti vládní koalici vedou rakouští Svobodní. Do voleb vysílají poslankyni dolnorakouského parlamentu Barbaru Rosenkranzovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy