Fischer: Klausova podmínka neotevře celou ratifikaci

Zahraničí Zahraničí
9. 10. 2009 20:29
Prezident potvrdil, že před podpisem Lisabosnké smlouvy má další požadavek
Václav Klaus na dnešní tiskové konferenci.
Václav Klaus na dnešní tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Varšava/Praha - Premiér Jan Fischer vyloučil možnost, že by jednání o požadavku prezidenta Václava Klause k lisabonské smlouvě mohlo přinést znovuotevření ratifikace dokumentu v celé EU. Jeho stanovisko v pátek večer tlumočil Úřad vlády.

Český prezident Václav Klaus na páteční tiskové konferenci potvrdil, že chce ještě před podpisem Lisabonské smlouvy zajistit pro Českou republiku výjimku pro aplikaci listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě.

Obává se, že smlouva v současném znění může vést v budoucnosti k majetkovým požadavkům sudetských Němců a k prolomení Benešových dekretů.

Podle něj předchozí české vlády tuto výjimky nevyjednaly, ale ještě prý není pozdě. "Věřím, že dodatečně ještě lze výjimku vyjednat, byť nestandardním způsobem," prohlásil prezident.

"Lisabonská smlouva povede k ohrožení právní jistoty občanů a stability vlastnických vztahů v naší zemi," prohlásil Klaus. Podle něj to je důsledek začlenění listiny základních práv do textu smlouvy. Evropský soudní dvůr bude podle Klause posuzovat soulad právních zvyklostí s listinou.

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek s Václavem Klausem.
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek s Václavem Klausem. | Foto: Reuters

"To umožní obcházet české soudy a uplatňovat například majetkové požadavky osob vysídlených po druhé světové válce přímo u soudního dvora Evropské unie," řekl prezident.

Český premiér Jan Fischer už po páteční schůzce s předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkem řekl, že podle něj se ratifikaci Lisabonské smlouvy podaří ukočnit do konce roku i s novou Klausovou podmínkou.

Podle Fischera právní analýza vlády hovoří o tom, že v případě ratifikace Lisabonu prolomení Benešových dekretů nehrozí. Večer tedy jeho stanovisko jen potvrdil a zpřesnil.

ODS: je to pozdní krok

Stejně se k dektertům vyjádřilo i grémium ODS, které kritizovalo také to, že s námitkou přichází Klaus až teď.

"Litujeme, že prezident Václav Klaus svou výhradu k ratifikaci Lisabonské smlouvy nevyslovil už před dvěma lety v okamžiku, kdy pověřil premiéra podpisem tohoto dokumentu. Jeho současný pozdní krok staví Českou republiku do nepříznivého světla," stojí v tiskovém prohlášení grémia.

 

Podobnou výjimku, jakou chce Klaus, mají Británie a Polsko, které si ji dohodly již při vyjednávání o textu smlouvy.

Varšava a Londýn si vyžádaly výjimky, které jim zaručují, že Evropský soudní dvůr nemůže jednostranně zpochybnit některé jejich zákony nebo jim naopak vnutit nové. V Británii se podmínka týká práv zaměstnanců, v Polsku zákazu sňatků homosexuálů. 

O připojení poznámky k chartě hovořil včera Klaus telefonicky se švédským premiérem a současným předsedou Rady EU Frederikem Reinfeldtem. Konkrétně však neřekl, čeho by se poznámka měla týkat.

Z rozhovoru vyplynulo, že připojením poznámky český prezident podmiňuje svůj podpis Lisabonské smlouvy.

Francouzská vláda ovšem dala najevo, že na textu Lisabonské smlouvy by se nyní už nemělo nic měnit. Sdělil to včera šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy