Bejrút - Nejméně pětadvacet obětí si vyžádaly mohutné exploze u íránského velvyslanectví v Bejrútu. Podle prvních zpráv je diplomatický areál značně poškozen.
Před ambasádou odpálili vozy napěchované výbušninami dva sebevražední atentátníci. Svědci vuedli, že policisté kusy těla jednoho z nich sundali z balkonu domu naproti velvyslanectví.
Mezi mrtvými je íránský kulturní atašé,uvedl na své webové stránce libanonský deník Daily Star. Íránská tisková agentura IRNA odpoledne oznámila, že diplomat je v kritickém stavu, ale stále žije. Přes 150 lidí je zraněno.
K útoku se přihlásila organizace Brigády Abdalláha Azzáma, považovaná za libanonskou odnož Al-Káidy. Organizace v prohlášení pohrozila dalšími útoky, dokud se "Írán nestáhne ze Sýrie".
Libanon je stále více zatahován do občanské války v sousední Sýrii. Libanonské hnutí Hizballáh posílá do Sýrie bojovníky na pomoc režimu prezidenta Bašára Asada, naopak sunnitští muslimové z Libanonu podporují syrské rebely.
Írán je - spolu s Ruskem - největším spojencem Asada a syrští povstalci považují íránskou vládu za nepřítele. Íránský velvyslanec v Libanonu, který vyvázl nezraněn, obvinil z výbuchů Izrael.
Ve městě Tripolis na severu Libanonu se často ostřelují sunnitští muslimové a alávité (příslušníci šíitské sekty, k níž patří i Asad - pozn. red.).
V posledních měsících otřáslo Bejrútem a dalšími městy několik pumových útoků. Například v srpnu dvě exploze zabily přes čtyřicet lidí v sunnitské mešitě ve městě Sajdá.
Sýrie měla až do roku 2005 v Libanonu své vojáky a Asadův režim tam stále má velký vliv.
Zničení íránské ambasády je nejhorším útokem na cizince v Libanonu po třiceti letech. V říjnu1983 najel sebevražedný atentátník s nákladním vozem plným výbušnin do kasáren amerických mírových jednotek. Zabil 241 lidí.
Dnes večer se měl hrát v Bejrútu přátelský fotbalový zápas Libanon - Írán. Hrát se bude, ale bez diváků.