reklama
 
 

V Rusku poslali do vězení manažera za ohrožení startů kosmických raket

23. 10. 2018 8:36
Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážnými poruchami kosmické techniky, jež naposledy málem stály život dvoučlennou posádku rakety Sojuz.

Moskva - K dvěma letům vězení odsoudil v pondělí soud v ruské Voroněži řídícího pracovníka místního závodu, který údajně porušením technologických pravidel ohrozil úspěšnost startů ruských kosmických raket. Oznámila to agentura TASS. Odsouzený Alexandr Tyčinin podle soudu "ohrozil zájmy státu a autoritu Ruska jako přední kosmické mocnosti".

Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážnými poruchami kosmické techniky, jež naposledy málem stály život dvoučlennou posádku rakety Sojuz, která kvůli technické závadě musela nouzově přistát. Podle ruských médií bývají problémy způsobeny nekázní, nedbalostí, ale údajně i sabotážemi.

Tyčinin jako vedoucí pracovník podle soudu kryl porušení technologické kázně při výrobě motorů pro druhý a třetí stupeň nosné rakety Proton. Vadné součástky, vyrobené mezi únorem a zářím roku 2015, musely být všechny nahrazeny novými a zničeny. Odsouzený údajně způsobil státu škodu 112 milionů rublů (34 milionů korun).

Za posledních deset let Rusko ztratilo čtyři rakety Proton. V období, kdy se měly ve voroněžském závodě montovat vadné součástky, spadl Proton nesoucí mexický satelit. Podle tehdejší zprávy agentury TASS z května 2015 došlo krátce po startu k "nestandardní situaci".

Putin dohlédl na první start rakety z nového kosmodromu:

Odložený start první rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj byl úspěšný. Převedení celého provozu z kazašského Bajkonuru ale ještě potrvá. | Video: Reuters |  02:06

autor: ČTK | 23. 10. 2018 8:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama