Hrozba ozářením pominula. Sovětské radioaktivní majáky jsou influencerským snem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 1. 2021 7:00
Od Finského zálivu přes Karské moře až po Vladivostok. Stovky majáků, které Sověti postavili mezi světovými válkami, lemovaly řídce osídlené severní a dálněvýchodní pobřeží země. Bez strážců a bez možnosti dodávek elektřiny fungovaly díky atomové energii.
Rusové postavili stovky majáků na řídce osídleném severním a dálněvýchodním pobřeží země. Bez strážců a bez možnosti elektřiny je poháněli jádrem. | Video: Aktuálně.cz

"Když jsme v 80. letech rybařili, chtěl jsem se jako kluk proběhnout k majáku. Otec mě ale zastavil s tím, že jsou radioaktivní," vzpomínal v reportáži BBC Jevgenij Basov, výzkumník z poloostrova Čukotka.

Majáky poháněly různé typy radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). V nich se používalo radioaktivní stroncium-90. Zařízení dodávala majákům energii desítky let.

"RTG se skládá ze tří částí. První je radioizotopický tepelný zdroj, který po dlouhý čas drží dostatečnou teplotu. Potom tam je termoelektrická baterie, která převede teplo na elektřinu. A nakonec kryt generátoru," popisuje zařízení Jevgenij Kroškin, vědec z ruského Institutu technické fyziky a automatizace.

Několik radioaktivních zařízení ukradli zloději

Aniva je nejznámější maják na ostrově Sachalin. Postavili ho v roce 1939 na těžko přístupném skalisku. Přes více než 50 let v něm žili a pracovali lidé. RTG byl do tohoto majáku umístěn až v roce 1990.

"Když se staly majáky samostatnými, začaly chátrat. Vítr vyvrátil dveře, dovnitř se mohl dostat kdokoli," tvrdí historik Igor Samarin. Po pádu Sovětského svazu jaderné generátory pracovaly dál. Jejich životnost ale pomalu končila a víc než desetiletí na ně nikdo nedohlížel. Během té doby několik generátorů zmizelo. Buď pod vodou, nebo v rukou zlodějů, kteří se zaměřili na kov.

Na vzdálenost desítek metrů nepředstavoval generátor hrozbu. Zblízka mohla ale zvýšená dávka radiace způsobit nemoc z ozáření. Jak dopadli zloději, se neví.

Po roce 1996 začali Rusové za pomoci zahraničních expertů generátory rozebírat. Ruská státní korporace zaměřená na jadernou energetiku Rosatom tvrdí, že veškerá stará zařízení RTG už odstranili. Některé opuštěné a ještě stojící majáky nyní lákají především turisty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy