Hrozba ozářením pominula. Sovětské radioaktivní majáky jsou influencerským snem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 1. 2021 7:00
Od Finského zálivu přes Karské moře až po Vladivostok. Stovky majáků, které Sověti postavili mezi světovými válkami, lemovaly řídce osídlené severní a dálněvýchodní pobřeží země. Bez strážců a bez možnosti dodávek elektřiny fungovaly díky atomové energii.
Rusové postavili stovky majáků na řídce osídleném severním a dálněvýchodním pobřeží země. Bez strážců a bez možnosti elektřiny je poháněli jádrem. | Video: Aktuálně.cz

"Když jsme v 80. letech rybařili, chtěl jsem se jako kluk proběhnout k majáku. Otec mě ale zastavil s tím, že jsou radioaktivní," vzpomínal v reportáži BBC Jevgenij Basov, výzkumník z poloostrova Čukotka.

Majáky poháněly různé typy radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). V nich se používalo radioaktivní stroncium-90. Zařízení dodávala majákům energii desítky let.

"RTG se skládá ze tří částí. První je radioizotopický tepelný zdroj, který po dlouhý čas drží dostatečnou teplotu. Potom tam je termoelektrická baterie, která převede teplo na elektřinu. A nakonec kryt generátoru," popisuje zařízení Jevgenij Kroškin, vědec z ruského Institutu technické fyziky a automatizace.

Několik radioaktivních zařízení ukradli zloději

Aniva je nejznámější maják na ostrově Sachalin. Postavili ho v roce 1939 na těžko přístupném skalisku. Přes více než 50 let v něm žili a pracovali lidé. RTG byl do tohoto majáku umístěn až v roce 1990.

"Když se staly majáky samostatnými, začaly chátrat. Vítr vyvrátil dveře, dovnitř se mohl dostat kdokoli," tvrdí historik Igor Samarin. Po pádu Sovětského svazu jaderné generátory pracovaly dál. Jejich životnost ale pomalu končila a víc než desetiletí na ně nikdo nedohlížel. Během té doby několik generátorů zmizelo. Buď pod vodou, nebo v rukou zlodějů, kteří se zaměřili na kov.

Na vzdálenost desítek metrů nepředstavoval generátor hrozbu. Zblízka mohla ale zvýšená dávka radiace způsobit nemoc z ozáření. Jak dopadli zloději, se neví.

Po roce 1996 začali Rusové za pomoci zahraničních expertů generátory rozebírat. Ruská státní korporace zaměřená na jadernou energetiku Rosatom tvrdí, že veškerá stará zařízení RTG už odstranili. Některé opuštěné a ještě stojící majáky nyní lákají především turisty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, snížila se i v Česku

Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. Ve své zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.

Ke zhoršení ekonomické nálady v EU velkou měrou přispěla slabší spotřebitelská důvěra. Domácnosti znepokojuje nová vlna šíření koronaviru a hrozba nových restriktivních opatření, poznamenala agentura Reuters.

V České republice se index spotřebitelské důvěry podle údajů EK propadl na minus 16,8 bodu z říjnových minus 7,6 bodu. Nálada se v Česku zhoršila také ve službách a maloobchodě, zlepšila se nicméně v průmyslu i ve stavebnictví.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
Další zprávy