Radioaktivita ozářila čtyři Japonce. Unikla při pokusu

ČTK ČTK
25. 5. 2013 12:40
K incidentu došlo již ve čtvrtek, japonské úřady o něm nebyly informovány
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Nejméně čtyři lidé, ale možná až 55, byli v Japonsku ozářeni radioaktivním materiálem, který unikl při laboratorním experimentu. 

Podle agentury Reuters o tom v sobotu informovali představitelé Japonské agentury pro atomovou energii (JAAE), podle nichž čtyři výzkumníci, kteří pokus prováděli, ale nemuseli být hospitalizováni.

Při experimentu radioaktivita unikla i mimo laboratoř jaderné fyziky ve městě Tokaimura asi 110 kilometrů od Tokia, sdělila JAAE. Její činitelé na dnešní tiskové konferenci rovněž přiznali, že se to stalo už ve čtvrtek, ale úřady o tom byly informovány až o 34 hodin později.

Radioaktivní materiál unikl i z laboratoře, zřejmě přes ventilaci, která byla v provozu. O jakou radioaktivní látku šlo, nebyl mluvčí agentury s to upřesnit.

Čtveřice výzkumníků byla podle něj vystavena záření mezi 0,6 až 1,6 milisievertů. Limit pro vystavení osob pracujících kolem radioaktivního materiálu je podle agentury AP obecně stanoven na 100 milisievertů během pěti let. Nyní se zjišťuje, zda a případně v jaké míře bylo zasaženo i dalších 51 osob, které byly v té době v jiných částech budovy.

 

Právě se děje

Další zprávy