Okolí Černobylu. | Foto: Reuters

Kyjev - Nad nefunkční strojovnou bývalé jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině v úterý pozdě večer popraskala a spadla část panelové střechy.

Správa vysloužilé elektrárny podle ruské agentury RIA Novosti ve středu oznámila, že po nehodě nenaměřila únik radiace a nikdo nebyl zraněn.

Jaderná elektrárna Černobyl po havárii v roce 1986 spočívá pod betonovým sarkofágem, který brání šíření radioaktivity.

Betonové panely popraskaly pod tíhou sněhu nad strojovnou nedaleko sarkofágu pokrývajícího radioaktivní místa.

Samotný sarkofág ale porušen nebyl. Jeho kvalita nicméně není dlouhodobě v pořádku, drolí se a musel se několikrát opravovat.

Správa Černobylu už vybudovala nový kryt poblíž bloku a nad ten současný jej postupně přenáší. Nový sarkofág by měl být umístěný do roku 2015 a měl by vydržet 100 let.

Tragická havárie s únikem radioaktivity se v Černobylu stala koncem dubna roku 1986. Radiace tehdy zamořila území asi 200 000 kilometrů čtverečních, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, dosáhla ale až do Švédska či Británie.

Život ve stínu Černobylu tehdy a dnes:

před 9 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

před 47 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.