Radikálové z ISIL nařídili milionům Iráčanek obřízku

Jan Hejl
24. 7. 2014 16:00
Islamisté vydali fatvu. Náboženský příkaz se může týkat až čtyř milionů žen, varuje OSN.
Modlící se irácké ženy.
Modlící se irácké ženy. | Foto: Reuters

Mosul - Radikálové z Islámského státu (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL - pozn. red.), kteří ovládají většinu severního Iráku, vydali fatvu, jíž nařídili všem ženám a dívkám v okolí Mosulu, aby podstoupily ženskou obřízku.

Náboženský edikt by se mohl týkat až čtyř milionů žen.

"Vede to k vážným obavám, které nesmí být naplněny," prohlásila koordinátorka pro humanitární operace OSN v Iráku Jacqueline Badcocková.

"Není to vůle iráckého národa ani žen žijících na území ovládaném těmi teroristy," dodala v Irbílu v iráckém Kurdistánu.

Návrat o staletí zpět

Radikálové bojují o sever Iráku od června. Založili tam - stejně jako na severu Sýrie - chalífát, který chtějí spravovat podle islámského práva šaría.

Hned po obsazení oblasti přikázali, aby se ženy zcela zahalovaly a vycházely na veřejnost co nejméně.

Už tehdy mnohé z nich upozorňovaly, že to není v souladu s dosavadními zvyklostmi a že Islámský stát vrací Irák o staletí nazpět.

Britský list The Guardian konstatoval, že žádný představitel Islámského státu se k věci zatím nevyjádřil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy