Radikálové sílí, za hrozbu je ale má jen třetina Maďarů

Zdeněk Mihalco
10. 6. 2009 15:08
Dosud marginální krajně pravicová strana Jobbik zaznamenala v eurovolbách úspěch
Jobbik založila polovojenskou Maďarskou gardu
Jobbik založila polovojenskou Maďarskou gardu | Foto: Reuters

Budapešť - Heslem Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) je "Maďarsko patří Maďarům". 

Její představitelé vystupují proti Židům, sousedním státům i Evropské unii, migrantům a chtějí chránit "slušné lidi" před "cikánskou kriminalitou". Ve víkendových volbách do Evropského parlamentu Jobbik získal jakožto třetí nejúspěšnější strana v zemi takřka 15 procent hlasů a 3 mandáty.

"Jobbik pouze nemluví, ale promění slova v realitu - Maďarsko patří Maďarům," prohlásil šéf strany Gábor Vona. "Zisk Jobbiku je obrovský problém," reagoval maďarský premiér Gordon Bajnai.

Dosud se toto krajně pravicové hnutí nepohybovalo ve vysoké maďarské politice. Většina průzkumů takový volební úspěch Jobbiku neočekávala.

Někteří političtí komentátoři upozorňují, že za úspěchem krajní pravice stojí dlouholeté maďarské ekonomické problémy, které se nyní stupňují, a frustrace lidí z politiky.

Sympatizant maďarské radikální pravicové strany "Jobbik" na posledním předvolebním mítinku v Budapešti.
Sympatizant maďarské radikální pravicové strany "Jobbik" na posledním předvolebním mítinku v Budapešti. | Foto: Reuters

Podle řady analytiků úspěchu Jobbiku pomohla i polovojenská Maďarská garda, kterou strana založila a jejíž pochody vzbuzují značnou pozornost médií.

K úspěchu krajní pravice ve volbách patrně přispěla i relativně nízká volební účast - 36 procent.

Popularitu krajní pravice však potvrzují i některé průzkumy veřejného mínění.

Jak uvádí na svých stránkách server The Budapest Times, za extremisty a hrozbu pro demokracii Jobbik považuje podle nedávného průzkumu veřejného mínění jen zhruba třetina Maďarů.

28 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že nesouhlasí s tím, že by Jobbik byl extremistickou skupinou. Zbývající dotázaní uvedli, že si nejsou jisti nebo odmítli odpovědět. Čtvrtina dotázaných uvedla, že přítomnost zástupců Jobbiku v Evropském parlamentu by mohla být "dobrá pro maďarský veřejný život".

Za hrozbu toto uskupení považují zejména příznivci vládních socialistů, kteří v evropských volbách propadli. Naopak tolerantnější k aktivitám Jobbiku jsou přívrženci opoziční strany Fidesz Viktora Orbána. Tato strana eurovolby v Maďarsku vyhrála.

Jak uvádí ve shrnujícím článku slovenský deník Sme, Jobbik vznikal na konci devadesátých let jako spolek radikálně pravicových a nacionalistických studentů, a byl blízký Fideszu. Postupně se ze spolku stala krajně pravicová strana. Přívrženci Jobbiku sehráli hlavní úlohu během násilných pouličních demonstrací v Budapešti v roce 2006.

K demonstracím představitelé Jobbiku vyzývají i nyní - chtějí tím dosáhnout konání předčasných voleb.


 

Právě se děje

Další zprávy