Praha - Condoleeza Riceová je jedním z mála politiků, kteří strávili v blízkosti George Bushe obě jeho volební období od začátku do konce.
Nynější šéfka americké diplomacie je svou loajalitou k současnému prezidentovi pověstná. Všichni, kdo blíže sledovali dění v Bílém domě, tvrdí, že prezident na její slovo dá. Často si prý navzájem korigují své názory.
Mnohé je spojuje. Hluboká víra v Boha, fanouškovské nadšení pro americký fotbal, nekompromisní postoje k režimům, které považují USA za nepřátelské.
Nejprve působila v Bushových službách jako jeho poradkyně pro zahraniční politiku v době předvolební kampaně. Po vítězství ji pak prezident oficiálně jmenoval poradkyní pro národní bezpečnost.
Návštěvu Riceové jsme sledovali online: Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru |
S Bushem přišla, s Bushem odejde
Jde o prestižní post, který v minulosti zastávali například Henry Kissinger nebo Zbygniew Brzezinski.
Po druhém Bushově volebním vítězství v roce 2004 se přestěhovala do křesla ministryně zahraničí.
Riceová odejde z úřadu v lednu 2009 spolu s Bushem, to už je jisté. Podpis smlouvy o radaru je jedním z posledních důležitých počínů v její kariéře vrcholného politika.
Nikdy se sice nemá říkat nikdy, ale nic neukazuje na to, že by se čtyřiapadesátiletá rodačka z Birminghamu v Alabamě do nejvyšších amerických mocenských pater vrátila.
Už oznámila, že se chce vrátit tam, odkud do politiky přišla - jako profesorka na vysokou školu. Už v minulosti působila coby děkanka na Stanfordské univerzitě.
Dvakrát druhá
Jako žena a Afroameričanka bořila v Americe tabu, ale vždy byla vlastně druhá. Stala se druhou ministryní zahraničí. Tou první byla Madeleine Albrightová.
Rovněž se stala "až" druhou osobou černé pleti v této funkci, po svém předchůdci Colinu Powellovi.
Riceová však bude především spojována - stejně tak jako Bush a někteří další politici - s válkou v Iráku. A v ní opakově potvrzovala, že prezidentovy názory stoprocentně sdílí.
Válku zdůvodňovala tím, že Saddám jednoho dne obnoví práce na jaderné bombě, a pak už bude pozdě proti němu zasáhnout. "Lekce 11.září zní: Co tě ohrožuje, tím se zabývej včas," řekla v jednom interview.
Zasáhl otec Albrightové
Za postoj k Iráku ji Madeleine Albrightová tvrdě kritizovala. Paradoxně to byl právě Albrightové otec - československý emigrant Josef Korbel, kdo přitáhl zájem Riceové k zahraniční politice.
Zaujal ji přednáškami na téma Stalin a stalinismus tak, že vystudovala politologii. Naučila se rusky a stala se specialistkou na Sovětský svaz a východní Evropu.
Tak vznikla i její kniha Nejisté spojenectví: Sovětský svaz a československá armáda 1948 - 1983. Není vyloučeno, že jako u řady amerických politiků a diplomatů se v budoucnu na pultech objeví i kniha jejích pamětí.
Samotářka, která má ráda fotbal a klavír
V jednom je ale mezi americkými politiky "Condi" výjimečná. Je vyhlášenou samotářkou. Oba její rodiče už zemřeli, nikdy se neprovdala a má málo blízkých přátel. Bílý dům jí údajně tak trochu nahrazuje rodinu.
Jako fanynka amerického fotbalu kdysi chodila s fotbalistou týmu Denver Broncos, ale svatbou to neskončilo.
Riceová chtěla v mladých letech být i krasobruslařkou či klavíristkou. Obojího podle svvých slov zanechala, když poznala, že nemá výjimečný talent a nedostala by se nikdy vysoko.
V politice se jí to však splnilo.