Washington - Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci odsuzující severokorejský jaderný test provedený na konci května.
A rozšířila vůči Korejské lidově-demokratické republice (KLDR) sankce. Ty nyní zahrnují inspekce severokorejských rodí v mezinárodních vodách a zakazují vývoz zbraní ze Severní Koreje.
Pro zpřísnění sankcí hlasoval i zástupce Číny, který zároveň severokorejského prezidenta Kim Čong-ila vyzval k demontáží jaderného programu. Čína je považována za hlavního spojence Severní Koreje a poskytuje jí hospodářská pomoc.
Druhý severokorejský jaderný test (první KLDR provedla v říjnu 2006) následoval poté, co Rada bezpečnosti tvrdě kritizovala zkoušku severokorejské balistické střely dlouhého doletu Taepodong-2, provedenou v dubnu. Předchozí rezoluce Rady bezpečnosti zakazují Pchjongjangu testovat jak jaderné zbraně, tak rakety.
Vyostření situace po ohlášení dalších sankcí neočekává Rusko , která je ke KLDR tradičně mírnější než západní stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Tedy Francie, Velká Británie a Spojené státy.
„Neočekáváme, že budou následovat nějaké akce, včetně těch severokorejských, které by vedly k dalšímu vyostření napětí," citovala agentura Itar-Tass zdroj z ruského ministerstva zahraničí.
Nezdá se však, že by sankce, které zřejmě podpoří i tradiční severokorejský protektor na mezinárodní scéně, Čína, měly na režim v Pchjongjangu požadovaný efekt.
Podle jihokorejských zdrojů připravuje KLDR test další rakety Taepodong-2 a USA má prý také informace o nové zkoušce jaderné zbraně. S odvoláním na nejmenované zdroje z vlády USA o tom informovala agentura AP a televizní stanice CNN.
Prodej zbraní je důležitým zdrojem tvrdé měny mezinárodně ostrakizovaného režimu. Pentagon tvrdí, že Severní Korea dlouhodobě spolupracuje na raketovém programu například s Íránem.
Podle čtvrtečního prohlášení šéfa americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Patricka O´Reilyho země sdílejí data ohledně raketové elektrotechniky, pohonu i konstrukčních materiálů.
Severní Korea údajně chystá další jaderný test. Podle Spojených států je však nepravděpodobné, že by se odvážila zahájit vojenskou operaci proti svému jižnímu sousedovi.
„Nemyslím si, že by zde byla měřitelné změna v pozici severokorejské armády, která by naznačovala, že se pokusí podniknout vojenskou operaci," prohlásil ve čtvrtek americký ministr obrany Robert Gates.
Podle něj se však severokorejský režim chová tak nepředvídatelně, že by „nebylo moudré" možnost války zcela vyloučit.