Rada bezpečnosti se shodla, že by ve čtvrtek měl jet do syrské Ghúty další konvoj

ČTK ČTK
7. 3. 2018 21:15
Nizozemský zástupce Karel van Oosterom, který nyní radě předsedá, řekl, že rada se dohodla jen na několik větách. Kromě jiného vyzvala k plnění únorové rezoluce o třicetidenním humanitárním příměří.
Východní Ghúta, Sýrie
Východní Ghúta, Sýrie | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN se na dnešním jednání shodla, že by ve čtvrtek měl vjet do východní Ghúty u Damašku další humanitární konvoj. Agentuře AFP to sdělil jeden nejmenovaný diplomat.

Klid zbraní není dodržován a východní Ghúta u Damašku je dějištěm prudkých bojů. Dnes v nich podle syrských ochránců lidských práv přišlo o život nejméně 45 lidí.

Francouzský zástupce při OSN François Delattre o dnešní schůzku radu požádal spolu s Británií. Obvinil syrskou vládu z narušování humanitární mise OSN. Delattre to označil za "nepřijatelné" a za další příklad "mimořádného cynismu syrské vlády".

Podle AFP mezi účastníky schůzky panovala jednota v tom, že by ve čtvrtek měl vjet do východní Ghúty další humanitární konvoj a že by pomoc měla do tohoto regionu u syrské metropole proudit každý den. První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit. Ve východní Ghútě je asi 400.000 lidí a většina z nich zatím nevyužila možnosti k dobrovolné evakuaci.

RB OSN schválila 24. února rezoluci o 30denním humanitárním příměří pro Sýrii.

Van Oosterom řekl, že se rada zatím shodla jen na několika větách - vyjádřila "znepokojení nad humanitární situací a vyzvala k plnění příměří".

Diplomaté naznačili, že se také jednalo o možnosti, jak dostat "teroristy" z východní Ghúty. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který se jednání zúčastnil prostřednictvím telemostu ze Ženevy, se nabídl, že je v této věci připraven sehrát roli zprostředkovatele.

Ve východní Ghútě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k Al-Káidě. Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili.

Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty An-Nusra a Al-Káidy.

Většina účastníků dnešní schůzky podle AFP vyjádřila souhlas s de Misturovým návrhem o zprostředkování jednání mezi skupinami a Ruskem. De Mistura připomněl, že v případě podobné situace v Halabu (Aleppu) v roce 2016 se rovněž nabídl jako prostředník k vyvedení radikálů z An-Nusry do provincie Idlib. Připomněl také, že se v Halabu cítil bezmocný, že nedokázal utrpení města zkrátit. "Nechci, aby se totéž stalo Ghútě a vy také ne," řekl dnes de Mistura. Opozice držela Halab čtyři roky do prosince 2016, rozhodující boje trvaly od února 2016 do konce roku.

Švédský vyslanec v RB OSN Olof Skoog požádal, aby se začala okamžitě plnit únorová rezoluce o příměří, kterou prosadilo Švédsko spolu s Kuvajtem. "Ze strany syrských úřadů jsou minimální náznaky ochoty ji plnit," řekl.

Ve východní Ghútě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k Al-Káidě. Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili. Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty An-Nusra a Al-Káidy.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsala, že v RB OSN panuje "silný pocit marnosti". Rusko podle tohoto zdroje neplní rezoluci o příměří a dá se očekávat, že to, co se nyní děje v východní Ghútě, bude pokračovat. "Na řadě je samozřejmě Idlib," sdělil tento zdroj s poukazem na severozápadní syrskou provincii, kde jsou soustředěni odpůrci Damašku a radikálové. Podle tohoto diplomata je svolávání schůzí Rady bezpečnosti jediný prostředek, jímž členové rady disponují a jímž mohou vyvinout tlak na Rusko jako spojence Damašku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy