Petrohrad – Rusko bude hájit své zájmy právní cestou. Prohlásil to na okraj ekonomického fóra v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin ohledně blokování ruského státního majetku v Belgii a Francii a zmrazení účtů ruských diplomatických zastoupení v tamních bankách.
Moskva podle Putina neuznává autoritu haagského arbitrážního soudu, jenž loni nařídil vyplatit miliardy dolarů akcionářům fakticky vyvlastněné ropné společnosti Jukos. Právě to je nyní příčinou blokování ruského majetku.
"Budeme hájit své zájmy právní cestou. Náš postoj je jasný: Rusko neuznává autoritu tohoto soudu," prohlásil podle agentury AFP Putin v narážce na arbitrážní soud, jenž nařídil vyplacení 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) akcionářů Jukosu, v jehož čele stál oligarcha a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij.
Belgická vláda nejprve vzkázala, že se nemůže vměšovat do soudních sporů, nicméně šéf belgické diplomacie Didier Reynders později ohlásil, že se mu podařilo, zatím částečně, "rozmrazit" účty ruských zastupitelských úřadů v Bruselu.
"Podařilo se nalézt řešení, abychom v prvé řadě odblokovali účty představitelů velvyslanectví. Zbytek bude následovat," potvrdil agentuře AFP mluvčí ministerstva zahraničí. Jde především o účty ruského velvyslanectví v Belgii a ruských zastoupení u NATO a Evropské unie v bance ING.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov předtím zdůraznil, že Moskva bude uplatňovat princip reciprocity vůči zemím, které zmrazí ruské majetky.
Firmy a další ruské hospodářské subjekty se podle Lavrova chtějí obrátit na ruskou justici, aby zmrazila majetky zahraničních firem s vlastnickým podílem příslušných států.
Velvyslanec na koberečku
Rusko si v pátek povolalo belgického velvyslance v zemi, aby protestovalo proti blokování ruského státního majetku. Exekuci povolil belgický soud.
Belgický velvyslanec v Moskvě si podle BBC vyslechl, že zmrazení ruského majetku je "otevřeně nepřátelský čin", který "hrubě porušuje uznávané normy mezinárodního práva".
Rusko zlikvidovalo kdysi mocný Jukos po odsouzení jeho většinového vlastníka Chodorkovského v roce 2005. Chodorkovskij, politický sok Kremlu, byl odsouzen k mnoha letům vězení za údajné defraudace a krádeže obrovských objemů ropy a jeho firma prakticky přestala existovat.
Rusko má peníze vyplatit z rozhodnutí mezinárodní arbitráže z loňského července, Moskva ale výsledek arbitráže neuznává. Bývalí akcionáři Jukosu se sdružili ve společnosti GML, která na ruský stát podala soudní žalobu. Belgický arbitrážní soud žalobě vyhověl a potvrdil právo akcionářů zabavit ruský státní majetek v Belgii v hodnotě 1,9 miliardy dolarů.