Putinova luxusní jachta unikla sankcím. Opravená a modernizovaná pluje do Soči

Jachta Graceful, vyfotografovaná loni 7. února u Hamburku.
Interiéry Putinovy luxusní jachty Graceful na snímcích ze srpna 2023
Interiéry Putinovy luxusní jachty Graceful na snímcích ze srpna 2023
Interiéry Putinovy luxusní jachty Graceful na snímcích ze srpna 2023
Interiéry Putinovy luxusní jachty Graceful na snímcích ze srpna 2023 Zobrazit 7 fotografií
Foto: ČTK
Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2023 17:12
Antikorupční tým vězněného ruského opozičníka Alexeje Navalného zveřejnil informace o osudu luxusní jachty prezidenta Vladimira Putina. Plavidlo s anglickým jménem Graceful (Půvabná) míří do Soči a na jeho rekonstrukci se i přes protiruské sankce podílely firmy z Evropské unie.

Graceful je jedna ze tří jachet spojovaných s ruským vládcem. Sedmapadesát metrů dlouhá Olympia kotví už roky v přístavu v Soči, zatímco Šeherezádu s šesti palubami v celkové hodnotě 700 milionů dolarů zabavila italská policie loni v Marina di Carrara v Toskánsku.

Osud Graceful byl jiný. Z Hamburku, kde byla v opravě, i přes nedokončené práce náhle odplula 19. února 2022. Tedy pět dní před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

Vlna zabavování jachet v amerických a evropských přístavech na ni nedosáhla: Graceful zakotvila nejprve v Kaliningradu a letos v červnu se přesunula do Petrohradu. "V podstatě ji evakuovali, protože počítali se sankcemi," uvádí Navalného tým ve videu zveřejněném na YouTube.

Posádku a personál jachty tvoří podle Navalného týmu pracovníci ruské tajné služby FSB. Už po začátku agrese proti Ukrajině na Graceful rekonstruovali bazén a jacuzzi, nábytek, mramorové obložení, výtahy a také přistávací plochu pro vrtulníky. Podle lidí z Navalného týmu se na rekonstrukci a modernizaci podílely německé a italské firmy.

Oficiálním majitelem Graceful je Putinův přítel, oligarcha Gennadij Timčenko. Ruský prezident nemá na sebe psaný žádný majetek ani podíly ve firmách. Vše oficiálně patří lidem z jeho okolí.

Deník Financial Times před několika dny napsal s odvoláním na své zdroje, že další Putinova jachta Šeherezáda sice zůstává v Itálii, ale společnost Beilor Asset Limited registrovaná na Marshallových ostrovech si také objednala rekonstrukční a restaurační práce.

Navalného antikorupční tým už dříve uvedl, že skutečným uživatelem Šeherezády je Vladimir Putin. Plavidlo mu prý bylo kdykoliv k dispozici, než vstoupily v platnost sankce. Šeherezáda je dlouhá 140 metrů. Stála 75 miliard rublů, v přepočtu přes 16 miliard korun.

Někteří ruští miliardáři měli štěstí, že měli své jachty v zemích, které protiruské sankce nepřijaly. 142 metrů dlouhá loď pátého nejbohatšího Rusa a majitele oceláren Severstal Alexeje Mordašova během uplynulého roku kotvila bez problémů v Hongkongu a Kapském městě. Tato jachta s názvem Nord stála přes půl miliardy dolarů (skoro 13 miliard korun) a je považována za jednu z nejluxusnějších na světě. Když loni začala ruská agrese, kotvila na Seychelách, pak se přesunula do Vladivostoku.

Mordašovova další jachta Lady M nestihla odplout z Itálie, kde ji policie kvůli sankcím zabavila. Nyní je v přístavu Imperia mezi Janovem a Nice.

Ruský obchodník s nemovitostmi Sergej Naumenko ani nestihl svoji novou jachtu Phi v hodnotě přes miliardu korun použít, když mu ji zabavila britská policie v Londýně. Domáhal se jejího uvolnění soudně s tím, že s ruskou válkou na Ukrajině nemá nic společného. Proces ale před měsícem prohrál.

Video: Manželka ruského oligarchy si v Evropě dopřává luxusu

Za nekale získané peníze od svého manžela si Světlana Maniovičová velebí na honosných jachtách či nakupuje luxusní šperky. | Video: Reuters, Instagram/zakharova_sveta
 

Právě se děje

Další zprávy