Putin: Vyrábí Írán jadernou bombu? Říkám, že ne

lem
10. 10. 2007 15:50
Francouzsko-ruský spor o jaderném programu trvá

Moskva - Informace o tom, že Írán vyrábí jadernou bombu, chybí. Na středečním setkání s francouzským protějškem Sarkozym to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Narozdíl od Západu není Rusko předsvědčeno o nepřátelských úmyslech Íránu. "Nemáme žádná data, která by nás přesvědčila o tom, že Írán opravdu vyrábí jadernou zbraň," řekl Putin.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov dodal, "že dokud Mezinárodní agentura pro atomovou energii nepřijde s konkrétními závěry, bylo by nezodpovědné přistoupit k radikálním krokům."

Sarkozy - Putin: tenkrát poprvé

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý zamířil na první oficiální návštěvu Ruska. Ještě před příletem kritizoval "brutalitu" Kremlu při omezování dodávek ropy do Evropy a vstřícný postoj právě k Íránu.

Už před úterní schůzkou s ruským protějškem byl nicméně přesvědčen, že se jim podaří najít společnou řeč. "Putin je pragmatický muž" a jednání s ním jsou možná, nechal se slyšet Sarkozy.

Zároveň ovšem naznačil, že do velmocenského setkání vstupuje bez přehnaného respektu. "Nebudu Vám ale nalhávat, že když Rusko bez varování omezilo dodávky ropy do Evropy, naše důvěra v něj poklesla," prohlásil.

Jsme si blíž, ale i dál

Po samotné úterní schůzce bylo Sarkozyho hodnocení rozporuplné, méně sebevědomé. Na jedné straně prohlásil, že "si jsou s Putinem blíž" v pohledu na íránský jaderný program. Avšak zároveň dodal, že v hodnocení úmyslů Teheránu se dál silně liší.

Chystejme se na válku s Íránem, říká Francie - NAJDETE ZDE

Narozdíl od Západu totiž není Putin předsvědčen o nepřátelských úmyslech Íránu. Sarkozy ale uvedl, že Francie nehodlá dělat kompromisy a je připravena prosazovat sankce vůči Teheránu.

"Mezi rezignací na jaderné ambice Íránu a válkou, což jsou dvě slova, která nemám ve slovníku, stojí odpovědný přístup: snaha přimět Írán přísnými sankcemi k rozumu. Nikdo by neměl pochybovat o francouzském odhodlání a rezolutním postoji v této otázce," citoval Sarkozyho slova deník Rossijskaja Gazeta.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

"Rusko je zpět na světové scéně"

Západ je přesvědčen, že Teherán využívá civilní jaderný program k zakrytí projektu na výrobu bomb. Írán to odmítá a hrozba ruského veta v Radě bezpečnosti OSN dalším sankcím zamezuje.

Z vyjádření Sarkozyho je však jasné, že pro Paříž čas kompromisů skončil.

Byť dopředu hlasitě dával najevo, že Putinovu velmoc nepodceňuje. "Rusko je zpět na světové scéně," nepochybuje francouzský prezident, který považuje dobré vazby s Kremlem za velmi důležité.

ČTĚTE ZDE: Francie je američtější než USA, varuje Teherán

Není tedy divu, že vyjma diplomatických přestřelek se Putin se Sarkozym pustili také do debat o silnějších ekonomických vazbách a o společném vesmírném projektu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy