Putin: Voliči mi dají morální právo dál řídit zemi

pav
13. 11. 2007 18:56
Prezident vysvětlil, proč vede Jednotné Rusko do voleb
Putin na nedávné tiskové konferenci v Kremlu
Putin na nedávné tiskové konferenci v Kremlu | Foto: Reuters

Krasnojarsk - Ruský prezident Vladimir Putin očekává, že mu prosincové volby do Státní dumy dají "morální právo" zásadním způsobem ovlivňovat ruskou politiku i poté, co příští rok na jaře opustí Kreml.

Putin, který před časem přijal nabídku prokremelské strany Jednotné Rusko stanout v čele její kandidátní listiny, to prohlásil během dnešní pracovní návštěvy sibiřského Krasnojarsku, kde se setkal se stavebními dělníky.

Jak uvádí agentura Reuters, vítězství Jednotného Ruska, které je už dnes nejsilnější frakcí v Dumě, je jasným favoritem voleb. Poté, co Putin kývl na nabídku stranického vedení a postavil se do čela volební kandidátky, preference této strany ještě vzrostly.

ČTĚTE VÍCE: Předvolební Rusko nadchla Putinova nová role

Morální právo

Ústava neumožňuje Putinovi příští rok v březnu kandidovat potřetí na funkci hlavy státu a přestože už jej o to mnoho politiků a veřejně činných lidí (naposledy například známý filmový režisér a držitel Oskara Nikita Michalkov) žádalo, Putin trvá na tom, že ústavu je třeba respektovat.

Logo strany Jednotné Rusko s nezaměnitelným medvědím symbolem
Logo strany Jednotné Rusko s nezaměnitelným medvědím symbolem | Foto: Jedinaja Rossija

Jeho "přestup" do Jednotného Ruska si ale mnozí pozorovatelé vykládají jako pokus zachovat si dominantní roli v ruské politice, neboť v případě vítězství strany ve volbách by se Putin po svém odchodu z Kremlu mohl pravděpodobně stát premiérem, případně předsedou Státní dumy.

Putin ani dnes jasně neřekl, kam se budou jeho kroky v budoucnu ubírat, z jeho prohlášení je ale zřejmé, že s vlastní politickou angažovaností pevně počítá.

"Jestli lidé budou hlasovat pro Jednotné Rusko, jehož kandidátku povedu, bude to znamenat, že mi věří," cituje Putina ruská agentura ITAR-TASS.

"A to také znamená, že budu mít morální právo žádat po všech, kdo budou zasedat v Dumě i ve vládě, aby plnili úkoly, které si dnes stanovujeme," dodal.

Premiér, parlamentní předák, či šéf Bezpečnostní rady?

Putin sice odmítl specifikovat, v jaké formě chce na plnění jím zmiňovaných úkolů dohlížet, podle některých analytiků ale není příliš pravděpodobné, že by chtěl zastávat premiérský post, neboť ten má jen omezenou moc a status.

Podle ruských médií je ve hře buď jeho působení v čele parlamentní frakce Jednotného Ruska, či role předsedy Bezpečnostní rady, která sdružuje zástupce silových ministerstev a bezpečnostních služeb.

Putin dnes připustil, že strana Jednotné Rusko má daleko k ideálu. Chybí jí prý pevná ideologie a principy, za kterými by stála drtivá většina členské základny.

"(Tato strana) má blízko k moci. A do takových struktur se zpravidla snaží vetřít různí podvodníci, což se jim častokrát daří. Takoví lidé nemají za cíl blaho národa, ale osobní obohacení. A tím pak kompromitují státní moc i stranu samotnou," prohlásil podle agentury ITAR-TASS Putin.

Jednotné Rusko, komunisté a... nikdo 

Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění získá Jednotné Rusko nejméně 60 procent křesel v Dumě. Jedinou další stranou, která má jistotu překonání sedmiprocentního prahu pro vstup do parlamentu, zůstávají komunisté.

Ostatní strany rozdrobené a slabé ruské opozice obviňují Kreml, že využívá změn volebního zákona a své kontroly nad televizním vysíláním k tomu, aby je udržel mimo parlament. Kreml to rezolutně popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy