Moskva - Mezi priority bývalého ruského prezidenta a nyní nově premiéra Vladimira Putina patří udržení špičkových vědců a expertů ve vlasti.
Putin oznámil, že chce definitivně ukončit exodus, který jen mezi roky 1991 a 2002 připravil Rusko o půl milionu až 800 tisíc mozků.
Jak to míní udělat? Penězi. Slíbil dát z rozpočtu na vědu do roku 2010 přes 600 miliard rublů (více než 400 miliard korun.)
"Máme už v ruce dost prostředků na další rozvoj nanotechnologií, jaderného průmyslu, vesmírného průzkumu a mnoha dalších odvětví," prohlásil premiér, kterého v prezidentské funkci po osmi letech vystřídal tento měsíc Dmitrij Medveděv.
Putin také slíbil mladým nadějným vědcům dlouhodobé smlouvy, kvalitní bydlení za nízké nájemné, vyšší platy a další výhody.
"Rusko se nemůže obejít bez konkurenceschopnosti ve vědě," prohlásil ministerský předseda.
Ruští vědci po pádu komunismu zemi opouštěli v hojné míře, protože dříve nemohli vůbec cestovat a navíc po roce 1991 stát dával na vědu mnohem méně peněz.
Řada ruských expertů skončila v USA, Kanadě, Velké Británii nebo Německu. Někteří tajně pracovali na zbrojních i jiných programech v zemích, jako jsou Severní Korea, Libye, Sýrie nebo Irák.
Ještě jako prezident Putin prohlásil, že Rusko má na to být kolem roku 2015 světovou jedničkou na poli informačních technologií.
Podle jeho představ by do konce roku 2009 by měl být v úplně každé vesnici na území Ruska telefon a poté by postupně měl být instalován internet do každé ruské rodiny.
"Abychom se stali světovým lídrem v informačních technologiích, musíme na tom pracovat už dnes. Naši specialisté jsou tradičně považováni za nejlepší na světě. K dosažení cíle potřebujeme dobrou koordinaci mezi státem, sférou byznysu a občany," prohlásil vloni Putin ještě jako prezident.