Putin se uchýlil do izolace kvůli případům covidu-19 ve svém okolí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2021 13:31
Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí uchýlit do izolace. Kreml to oznámil poté, co se v pondělí Putin osobně v Moskvě setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ale covid-19 prodělal již v březnu. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov upřesnil, že Putin je zcela zdráv a měl na covid-19 negativní test.
Ruský prezident Vladimir Putin po své každoroční besedě s občany.
Ruský prezident Vladimir Putin po své každoroční besedě s občany. | Foto: Reuters

"Vladimir Putin oznámil, že z důvodu případů koronavirového onemocnění ve svém okolí je po určitou dobu nucen dodržovat režim samoizolace," citovala agentura TASS z prohlášení tiskového oddělení Kremlu. Není přitom jasné, jak dlouho ruský lídr v izolaci zůstane. Ruský prezident se o své samoizolaci původně zmínil už při telefonickém rozhovoru s tádžickým prezidentem.

Putin se tak zúčastní pouze virtuálně jednání Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), které se má právě v tádžickém Dušanbe uskutečnit tento týden, ale i dalších událostí, upřesnil Kreml. Peskov ubezpečil, že prezident bude i nadále plnit své povinnosti.

Putin má ukončené očkování ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V. Druhou dávku dostal v dubnu, připomněla tisková agentura AP.

V pondělí se Putin několikrát objevil na veřejnosti. Vyjma schůzky s Asadem pozdravil ruské paralympijské sportovce a ukázal se také na vojenském cvičení, které Rusko pořádá společně s Běloruskem. Už při setkání se sportovci se zmínil, že ho možná čeká izolace. "Myslím, že budu muset brzy do karantény, mnoho lidí kolem je nemocných," citovala ho v pondělí agentura Ria Novosti.

Na otázku, proč Putin vystupoval na veřejnosti, přestože věděl, že v jeho okolí jsou nemocní, Peskov sdělil, že rozhodnutí o izolaci bylo učiněno poté, co "lékaři dokončili testování a své procedury". Prezidentský mluvčí podtrhl, že Putin během pondělních událostí neohrozil ničí zdraví.

Ruské denní přírůstky koronavirové nákazy se v posledních týdnech pohybují mezi 17.000 a 18.000. Moskva také denně hlásí téměř 800 nových úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejvíce od začátku pandemie. V zemi však neplatí téměř žádná koronavirová omezení.

Rusko zveřejňuje dvě statistiky obětí koronaviru. Podle jedné, která je aktualizována na denní bázi, v zemi zemřelo přes 194.000 lidí s covidem-19. Druhá bilance, do níž jsou zahrnuti i lidé, u nichž se nákaza prokázala posmrtně, eviduje od loňského dubna do letošního července zhruba 365.000 úmrtí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy