Politiku Gruzie vůči ruským vojákům srovnal s politikou stalinistické tajné policie NKVD, v jejímž čele stál svého času gruzínský rodák Lavrentij Berija.
Putin: Provokují nás
Gruzie zase obvinila Putina, že se tajně setkal s gruzínskými separatistickými vůdci a že podporuje jejich odpor proti Tbilisi.
"Je jasné, že se snaží Rusko vyprovokovat," řekl Putin na zasedání Bezpečnostní rady, která byla dnes svolána kvůli vyostřeným vztahům s Gruzií.
"Navzdory skutečnosti, že Rusko plní všechny své dohody, pokud jde o stahování vojenských jednotek z území této republiky, navzdory tomu všemu Gruzie unáší a vsazuje do vězení naše vojáky," řekl ruský prezident.
"Tito lidé si myslí, že pod ochranou svých zahraničních sponzorů se mohou cítit bezpeční," dodal Putin se zřejmou narážkou na Spojené státy, které podporují prozápadní vládu gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, a NATO, které nedávno rozhodlo zahájit "intenzivní dialog" s Gruzií.
Moskva na tento krok okamžitě reagovala a prohlásila, že vstup Gruzie do NATO by se dotkl ruských zájmů a měl by negativní dopad na oblast Kavkazu.
Ruské jednotky v pohotovosti
Ruské jednotky v Gruzii dnes byly podle velitele ruských ozbrojených sil v Gruzii generála Andreje Popova uvedeny do nejvyšší pohotovosti a mají nařízeno v případě nebezpečí střílet.
Vláda gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho dnes naopak obvinila Putina, že podporuje snahy Jižní Osetie a Abcházie o odtržení od Gruzie. Prezidenti Abcházie a Jižní Osetie Sergej Bagapš a Eduard Kokojev se totiž zúčastnili fóra o investicích, které Putin pořádal v pátek v Soči.
Tbilisi považuje oba vzbouřenecké regiony za součást Gruzie a odmítá jejich snahy o nezávislost či připojení k Rusku.