Putin kvůli otravě v Irkutsku nařídil vládě zahýbat s daněmi

ČTK ČTK
21. 12. 2016 21:58
Poté, co se v Irkutsku více než stovka lidí otrávila pitím kosmetického přípravku do koupele, navrhl prezident Vladimir Putin snížit zdanění vodky a uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky. "Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných," prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin zareagoval na masovou otravu metanolem v Irkutsku návrhem snížit zdanění vodky a současně uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky s obsahem lihu, které díky své nízké ceně představují pro chudé Rusy lákavou alternativu k ustavičně zdražovaným lihovinám.

V Irkutsku se více než stovka lidí otrávila tím, že pila kosmetický přípravek do koupele Bojaryšnik. Počet mrtvých podle místních úřadů stoupl na 62.

"Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných," prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu. "Jestli se to využívá ve farmaceutice, anebo v kosmetice, tak se nedá nic dělat, ale kosmetika prostě bude dražší," dodal. Výrobky s alkoholem podle něj "musejí mít normální cenu".

Putin také nařídil vládě, aby přišla s návrhem na změnu sazeb daní z lihovin tak, aby klesla poptávka po nebezpečných náhražkách. Prezidentův pokyn ukládá vládě, aby vypracovala a předložila svůj návrh do konce března, poznamenala agentura Interfax.

V říjnu ve městě Kaluga u Moskvy vyvolal rozruch prodejní automat na pleťovou vodu Bojarka. Háček byl v tom, že přípravek obsahoval 75 procent lihu, a tak se zájem podle médií dal čekat hlavně mezi alkoholiky. Lahvička z automatu stála 20 rublů, tedy v přepočtu asi osm korun.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupi lihovin v obchodech, a tak stále častěji přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám pravidelně holduje na 15 milionů Rusů a roční spotřeba se odhaduje v řádu až několika stovek milionů litrů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy