Putin kvůli otravě v Irkutsku nařídil vládě zahýbat s daněmi

ČTK ČTK
21. 12. 2016 21:58
Poté, co se v Irkutsku více než stovka lidí otrávila pitím kosmetického přípravku do koupele, navrhl prezident Vladimir Putin snížit zdanění vodky a uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky. "Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných," prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin zareagoval na masovou otravu metanolem v Irkutsku návrhem snížit zdanění vodky a současně uvalit vyšší daně na medicínské, kosmetické a čisticí prostředky s obsahem lihu, které díky své nízké ceně představují pro chudé Rusy lákavou alternativu k ustavičně zdražovaným lihovinám.

V Irkutsku se více než stovka lidí otrávila tím, že pila kosmetický přípravek do koupele Bojaryšnik. Počet mrtvých podle místních úřadů stoupl na 62.

"Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných," prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu. "Jestli se to využívá ve farmaceutice, anebo v kosmetice, tak se nedá nic dělat, ale kosmetika prostě bude dražší," dodal. Výrobky s alkoholem podle něj "musejí mít normální cenu".

Putin také nařídil vládě, aby přišla s návrhem na změnu sazeb daní z lihovin tak, aby klesla poptávka po nebezpečných náhražkách. Prezidentův pokyn ukládá vládě, aby vypracovala a předložila svůj návrh do konce března, poznamenala agentura Interfax.

V říjnu ve městě Kaluga u Moskvy vyvolal rozruch prodejní automat na pleťovou vodu Bojarka. Háček byl v tom, že přípravek obsahoval 75 procent lihu, a tak se zájem podle médií dal čekat hlavně mezi alkoholiky. Lahvička z automatu stála 20 rublů, tedy v přepočtu asi osm korun.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupi lihovin v obchodech, a tak stále častěji přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám pravidelně holduje na 15 milionů Rusů a roční spotřeba se odhaduje v řádu až několika stovek milionů litrů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy