Miláno - Italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl pozvat na slavnostní otevření nové Univerzity Svobody v Lesmu u Milána ruského premiéra Vladimíra Putina.
Pobouřil tím skupinu italských liberálů, kteří kvůli tomu ministerskému předsedovi zaslali rozezlený dopis.
Putin má totiž ve své úvodní přednášce pohovořit o svobodě, což si, jak napsal francouzský deník Le Monde, někteří politici vzhledem k situaci v Rusku vyložili jako provokaci.
"Že si předseda vlády dopřeje "univerzitní rozmar", proč ne? Ale že chce udělat z autoritářského ruského premiéra hostujícího profesora a specialistu na svobody, to vyvolává velké rozpaky," poznamenávají italští liberálové.
Il Foglio, periodikum italských pravicových intelektuálů, zase označil Berlusconiho za "krále surrealistické frašky" a vznesl otázku, zda po Putinovi přijede přednášet "nějaký barmský generál nebo biskup z (tradicionalistického) bratrstva monsignora Lefebvrea."
Italský premiér o svém záměru pozvat na přednášku o svobodě bývalého ruského prezidenta a současného premiéra Vladimíra Putina, informoval už v dubnu po bilaterálních jednáních o týkajících se energetické problematiky.
Putin, který je podle mnohých politologů faktickým vládcem Ruska, nabídku přijal. Kromě něj by měl na slavnostní otevření dorazit také bývalý americký prezident George Bush a další vlivné osobnosti.
Silvio Berlusconi vždycky dával najevo svůj vřelý vztah k Putinovi a několikrát prohlásil, že svoboda není v Rusku vysmívána. V roce 2008 dělal, jako by střílel ze samopalu na ruskou novinářku, která právě Putinovi položila "nevhodnou" otázku, přičemž zapomněl, co se stalo ruské novinářce Anně Politkovské, zavražděné v roce 2006.
Italský také před časem prohlásil, že si dovede představit členství Ruska v Evropské unii. Loni jako první premiér členské země EU po mnoha letech navštívil Bělorusko, jehož prezidenta Alexandra LUakšenka kvůli autoritářskému stylu vládnutí západoevropští politici jinak ignorují.