reklama
 
 

Putin a Porošenko budou možná jednat o ukrajinské krizi. Spolu s Hollandem a Merkelovou

28. 12. 2015 13:31
Kreml nevyloučil jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o ukrajinské krizi. Jako prostředníci jednání obou hlav států, mezi nimiž jsou kvůli krizi na východě Ukrajiny a odtržení Krymu velmi napjaté vztahy, by měli sloužit lídři Německa a Francie

Moskva - Moskva nevylučuje, že do konce roku by se mohla uskutečnit telefonická jednání o ukrajinské krizi mezi nejvyššími představiteli Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"Nevylučujeme, že telefonické kontakty mezi lídry normandského kvartetu se uskuteční ještě do Nového roku," uvedl Peskov. Lídři Německa a Francie mají sloužit jako prostředníci při jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, mezi nimiž jsou kvůli krizi na východě Ukrajiny a odtržení Krymu velmi napjaté vztahy.

Na Ukrajině zatím platí vánoční příměří mezi proruskými povstalci a ukrajinskou armádou, navzdory tomu ale přišli o víkendu o život dva lidé. Podle sdělení ukrajinské armády pokračovaly i v sobotu a neděli boje severně od Doněcku, na zřejmě nejcitlivějším místě asi 500 kilometrů dlouhé frontové linie.

Na východě Ukrajiny se bojuje od loňského dubna a příměří byla s větším či menším úspěchem vyhlášena už třikrát. Za dobu bojů zahynulo 9000 lidí a zhruba dva miliony dalších musely opustit svá obydlí.

Označení normandský formát pochází z loňského června, kdy se Porošenko poprvé po květnovém zvolení setkal s Putinem při červnových oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii za druhé světové války. Schůzku tehdy pomohli zprostředkovat francouzský prezident a německá kancléřka.

autor: ČTK | 28. 12. 2015 13:31

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama