Ptáků ve Francii výrazně ubývá. Blíží se to ekologické katastrofě, varují vědci

Zahraničí Zahraničí
21. 3. 2018 22:01
Podle nejnovější studie se počet ptáků na francouzském venkově během patnácti let snížil o třetinu. Skřivani nebo strnadi nemají kvůli pesticidům potravu.
Strnad zahradní.
Strnad zahradní. | Foto: ČTK

Paříž - Skřivan polní patří mezi nejznámější zpěvné ptáky. Svým hlasitým cvrlikáním dokonce dokáže odradit dravce. Kromě České republiky žije i v řadě dalších evropských zemí, například ve Francii.

Skřivan polní.
Skřivan polní. | Foto: Shutterstock

Právě zde se ale počty skřivanů výrazně ztenčují. A z francouzské přírody rychle mizí i další kdysi běžné druhy ptáků. Na skřivana, strnada nebo pěnici už lidé nenarazí zdaleka tak často jako v minulosti. Francouzští vědci varují, že situace je katastrofální.

Populace ptáků na francouzském venkově se za posledních patnáct let smrskla o třetinu. Počty se snížily u desítek ptačích druhů, u některých ornitologové zaznamenali dokonce dvoutřetinový úbytek oproti stavu na začátku milénia.

"Naše krajina se postupně mění v úplnou poušť," citoval britský list The Guardian Benoita Fontaina z francouzského Národního přírodovědného muzea, který je spoluautorem jedné z nejnovějších studií.

Pěnice hnědokřídlá, strnad zahradní nebo zmíněný skřivan polní. Právě počty těchto ptáků se snížily o třetinu. V případě lindušky luční, dalšího stěhovavého zpěvného ptáka, populace klesla dokonce o sedmdesát procent.

Přírodovědné muzeum označilo rozsah a tempo úbytku těchto dříve běžných ptáků za "úroveň blížící se ekologické katastrofě".

Na vině jsou pesticidy

Hlavním viníkem je podle vědců intenzivnější používání pesticidů na rozsáhlých plochách, kde se pěstuje jen jedna plodina - zejména na polích s kukuřicí nebo pšenicí.

Linduška luční.
Linduška luční. | Foto: Shutterstock

Kvůli pesticidům ve velkém mizí z těchto míst hmyz, který je hlavní potravou pro ptáky. "Nezůstal tady skoro žádný hmyz, to je problém číslo jedna," řekl ekolog Vincent Bretagnolle z Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), které se na nové studii také podílelo.

Bretagnolle připomněl, že nedávný výzkum navíc odhalil podobné trendy v celé Evropě. Čtyři pětiny létajícího hmyzu zde vyhynuly a kvůli tomu za poslední tři dekády klesla populace ptáků o více než čtyři sta milionů.

Pěnice hnědokřídlá.
Pěnice hnědokřídlá. | Foto: ČTK

Francouzská vláda před časem přišla s plánem snížit do roku 2020 spotřebu pesticidů na polovinu. Navzdory tomu ale prodej těchto látek v zemi galského kohouta stále roste. Podle údajů Evropské unie se jich tu v roce 2014 prodalo 75 tisíc tun.

"Opravdu znepokojivé je, že všichni ptáci v zemědělském prostředí vymírají stejnou rychlostí, dokonce i ty druhy, kterým se daří jinde, například v zalesněných oblastech," řekl Bretagnolle. "To ukazuje, že celková kvalita zemědělského ekosystému se zhoršuje," dodal.

Zmenšují se lesní plochy. Chybí kdysi běžná praxe, kdy se některá pole nechávala ležet ladem, a rychle se rozšiřují plochy, na kterých se pěstuje jen jedna plodina. To vše jsou důvody, proč je ptactvo tak zdecimované.

"Jestli se dá tato situace ještě zvrátit, musí všichni aktéři v zemědělství společně pracovat na změně svého přístupu," shrnul Fontaine z Národního přírodovědného muzea.

Video: Podívejte se, jak dravci hlídají Londýn

Cestující na londýnské vlakové stanici mohou v klidu posvačit. Najatý jestřáb tam několik dní v týdnu drží hlídku a odhání hladové holuby. | Video: Agentura AP
 

Právě se děje

Další zprávy