Priština - Kosované odvolili v prvních volbách od roku 2008, kdy někdejší provincie vyhlásila nezávislost na Srbsku.
Hlasování podle průzkumů vyhrála Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaçiho s 31 procenty hlasů.
Její bývalý koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK), získal 25 procent
Odhad výsledků byl sestaven na základě průzkumu mezi voliči, kteří odcházeli z volebních místností. Statistická odchylka je 2,5 procentního bodu. První oficiální výsledky hlasování se očekávají nejpozději v pondělí večer.
Útoky proti Srbům
Hlasování poznamenaly drobnější incidenty. Západně od Mitrovice napadli neznámí útočníci základnu sil KFOR, na níž mohou volit kosovští Srbové.
Přímo v Mitrovici úřady objevily výhružný dopis, který odrazoval Srby od účasti ve volbách, uvedla agentura APA.
U obce Zubin Potok v severním Kosovu, nedaleko etnicky rozděleného města Mitrovice, začali v noci neznámí útočníci střílet na v té době prázdnou základnu dánských sil KFOR. Ostřelování poškodilo budovy základny, nikdo nebyl zraněn.
Srbská radikální skupina Bílí orli zase výhružným dopisem odrazovala kosovské Srby od účasti ve volbách. Skupina v něm uvedla, že "nedovolí, aby se albánské volby uskutečnily," a "zhorší život" všem, kdo se hlasování zúčastní.
Podle agentury AP Bílí orli také vyhrožovali členům jednotek NATO a evropské civilní mise EULEX, které označili za kolaboranty s kosovskými Albánci.
Poslední volby byly před třemi lety
Poslední parlamentní volby se v tehdejší srbské provincii Kosovo konaly v listopadu 2007. Jako vítěz z nich vyšla Demokratická strana Kosova (PDK) bývalého povstaleckého velitele kosovských Albánců a současného premiéra Hashima Thaçiho.
Sama PDK však nedisponovala většinou v zákonodárném sboru, a proto přibrala do vlády ještě Demokratický svaz Kosova (LDK).
"Kosovo volí evropskou budoucnost, evropské Kosovo, liberalizaci vízového režimu, členství v NATO, integraci do EU a OSN," prohlásil Thaçi poté, co v Prištině hodil do volební urny svůj hlasovací lístek.
Přenosné urny pro Srby chránili policisté
V částech Kosova, kde převládají etničtí Srbové, se neotevřelo několik volebních místností. Volební komise proto vyslala do těchto míst lidi s přenosnými urnami, které však doprovázeli a chránili policisté.
Předčasné volby byly považovány nejen za test křehkého politického systému Kosova, ale jejich výsledek může významně ovlivnit očekávané přímé rozhovory se sousedním Srbskem.